Gıda Hattı

Yılbaşında kuruyemiş tercihimiz ne olacak?

21 Aralık 2016, 13:35
Paylaş
Yılbaşında kuruyemiş tercihimiz ne olacak?

Kuruyemişin en fazla tüketildiği dönem olarak öne çıkan yılbaşı yaklaşıyor. Yılbaşı için kuruyemiş alışverişinde yüzde 40 ile ay çekirdeği başı çekerken, veriler, karışık kuruyemiş tüketimindeki artışı da ortaya koyuyor.

Son bir yıldır tüketiciler paketli kategoride, kuruyemiş ürünlerinin karma olarak yer aldığı ve daha uygun fiyatlandırmaya sahip karışık ürünlere daha fazla yöneliyor. Paket içeriklerine göre klasik, mix, karışık ya da kokteyl olarak tanımlanan bu seçenekler, kuruyemiş tüketiminde ikinci sıraya yükseldi. Geçmişte yer fıstığı, fındık ve Antep fıstığı öndeydi.

kuruyemis-karisik-gidahattiToplum olarak kuruyemişi en yoğun tükettiğimiz yılbaşında genelde en çok ay çekirdeği tüketiliyor. Ancak ‘klasik’, ‘mix’ ya da ‘kokteyl’ olarak tanımlanan karışık çerez seçenekleri, önceki yıllara göre yüzde 100 daha fazla tüketilir oldu. Veriler, 2017 yılbaşında da pek çok sofrada karışık kuruyemiş tüketileceğini gösteriyor.

İlk sırada ay çekirdeği var

Organize marketlerden elde edilen tüketim verilerini değerlendiren Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi’nin verdiği bilgiye göre, geçen yılbaşında tüketicinin satın aldığı kuruyemişin yaklaşık yüzde 40’ı ay çekirdeğinden oluştu. Bu yılbaşında da ay çekirdeğinin benzer bir oranda tüketilmesini beklediklerini bildiren Emekçi, mix ürünlerin yükselişine dikkat çekti. Emekçi, “Daha önce tüketim yelpazesinde yüzde 5’ler seviyesinde olan karışık çerezlerin tercih edilme oranı, son bir yıldır yüzde 10 oranını aşmaya başladı ve böylece satış yelpazesinde ikinci sıraya yükseldi. Baktığımızda yüzde 100’lük artış olduğunu görüyoruz. Yılbaşı akşamında da çok tüketileceğini ve belki de ay çekirdeğini yakalayacağını tahmin ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

kani-emekci-gidahattiKarma ürünler neden tercih ediliyor?

Kuruyemişin yılbaşı sofralarının olmazsa olmazı ve muhtemelen de sofradaki en sağlıklı atıştırmalık alternatifi olduğunu vurgulayan Kani Emekçi, karışık kuruyemiş tercihini şöyle açıkladı:

“Kuruyemiş tüketicisi, fiyatı çok yükselen badem, fındık veya Antep fıstığını tek ürün olarak almak yerine, daha uygun fiyatlı karışımları tercih etmeye başladı. Sonuçta burada, daha pahalı ve daha ekonomik mahsulleri harmanlayarak bir denge oluşturabiliyorsunuz. Örneğin Papağan Klasik ürünümüzde badem, fındık, yer fıstığı, kavrulmuş sarı leblebi, çekirdeksiz kuru üzüm bir arada sunuluyor. Veya Kokteyl ürünümüzde fındık, yer fıstığı, Antep fıstığı, beyaz leblebi ve kabak çekirdeği var. Seçenekli olarak, hem hepsi bir arada hem de fiyatı daha uygun olunca, tüketicilerin bu yöne kaydığını görüyoruz.”

papagan-kuruyemis-mix-gidahattiAğırlıklı olarak hangi kuruyemiş çeşitlerini alıyoruz?

Türk tüketicisinin paketli kategoride hangi kuruyemişleri satın almaya yöneldiğine yönelik sıralamada da ay çekirdeği başı çekiyor. Ay çekirdeği ve karışık kuruyemiş paketlerinden sonra üçüncü sırada tuzlu yer fıstığı yer alıyor. Yer fıstığını kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm gibi kuru meyveler (Altın Meyveler) takip ediyor. Sonrasında sırasıyla fındık, Antep fıstığı, kabak çekirdeği, badem ve kaju en çok tercih edilen paketli ürünler olarak öne çıkıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.