Gıda Hattı

Yılbaşı öncesi sahte alkollü içki uyarısı!

9 Aralık 2019, 16:09
Paylaş
Yılbaşı öncesi sahte alkollü içki uyarısı!

Sahte alkol üretenlerin yılbaşı kutlamalarını fırsat bildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşı sepetlerinde ve alışverişte alkollü içeceklerin bandrollerinin kontrol edilmesi uyarısında bulundu.

Yaklaşan yılbaşı öncesinde Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den sahte içki uyarısı geldi.

“Sahte alkol üretenler yılbaşı gibi özel zamanları kolluyor”

Yılbaşı kutlamaları fırsat bilinerek piyasaya sürülen sahte alkollü içkiye karşı uyarılarda bulunan Palandöken, “Sahte alkollü içki üretimi ve satışı, yılbaşı gibi özel günler fırsat bilinerek daha fazla artıyor. Vatandaşlarımız piyasaya verilen bu sahte ve ölümcül riskleri olan ürünleri alırken bandrolüne dikkat etmeli. Öte yandan şimdiden üretimi yapılıp piyasaya sürülen bu tür sahte içkilerin denetimi ve kontrolleri daha yoğun yapılmalı” dedi.

Yılbaşı sepetlerine dikkat!

Vatandaşların kesinlikle bandrol kontrolünü kendilerinin yaparak sahte içkiye karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirten TESK Başkanı Palandöken, şunları söyledi:

“Sadece bu yılın ilk 8 ayında toplam 267 bin 102 litre kaçak alkollü içki ele geçirildi. Yeni yıl yaklaşırken, vatandaşların sağlığını doğrudan olumsuz etkileyecek bu sahte alkollü içki üretenlerin sayısında maalesef artış görülüyor.

Yılbaşı paketi konseptinde hazırlık yapıp içine alkollü sahte içkiler koyarak uygun fiyatla birlikte piyasaya sürüyorlar. Bu hediye sepetleri gibi yılbaşı alışverişlerinde vatandaşlarımız muhakkak belgeli ve bandrollü, yani kontrolü ve denetimi yapılmış olmasına dikkat etmeli.”

“Lüks mekanlarda da sahte alkole dikkat edilmeli!”

Denetimlerin de artırılması gerektiğini ve lüks mekanlarda da sahte alkole dikkat edilmesinin önemli olduğunu hatırlatan Bendevi Palandöken, “Kaçak ve sahte üretim yaparak vergi de vermeyen bu dolandırıcılar, vatandaşın sağlığından çalarken esnafımızın da kazancından çalıyor. Bu nedenle satın alırken vatandaşların dikkat etmesi kadar, bu dönemde kolluk kuvvetlerinin de denetim ve kontrollerini artırması çok önemli. Her yıl sahte içkiden hayatını kaybeden vatandaşların haberlerini artık almayalım. Özel günleri fırsata çevirmeye çalışanlara karşı dikkatli olalım. Aynı zamanda yılbaşı gecesi maliyeti düşürmek adına sahte alkole başvuran lüks mekanlarla da karşılaşılabiliyor. Bu nedenle o gün bilindik ve güvenilir mekanlar tercih edilmeli” şeklinde vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.