Gıda Hattı

Yetkin: Çiftçi Devlet Garantisi İstiyor

19 Eylül 2007, 17:39
Paylaş

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçinin önümüzdeki sezon için tarlaya ürün ekip ekmeme konusunda kararsız olduğunu ifade ederken, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın bir an önce çiftçilere yol göstermesi ve tarlanıza girin, zarara uğrarsanız zararınızı karşılarız demesi gerekiyor” dedi.

Bu yıl Türkiye'de yaşanan kuraklığa değinen Yetkin, kuraklık nedeniyle tüm tarım ürünlerinde önemli miktarlarda kayıplar olduğunu, kuraklıktan en fazla etkilenen İç Anadolu'da ise hububatta yüzde 70'lere varan bir üretim düşüşü yaşandığını ifade etti.

Yaz başlarında yayımlanan Kuraklık Genelgesi ile çiftçilere destek olunmaya çalışıldığını kaydeden Yetkin, “Ama asıl sorun, bu yıldan sonra yaşanacak. Şu anda son derece kritik bir noktadayız. Çiftçilerimiz, önümüzdeki sezon tarlaya ürün ekip ekmeme konusunda kararsız. Çiftçilerin eylül ve ekim aylarında yeni sezon için tarlaya girmeleri gerekiyor. Fakat çiftçilerimiz ‘acaba tohum ve gübre boşa gider mi’ korkusuyla bu yıl tarlalarını ekmeyi düşünmüyor. Kuzeyden güneye kadar çiftçilerimizin büyük bir bölümünde bu şekilde düşünceler var. Bu çok ciddi bir sorun. Belki kuraklığı bir daha yaşamayacağız ama ister istemez çiftçimiz üretimden çekilme sürecine girebilir” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.