Gıda Hattı

Yetim aylığı hakkında önemli karar! Maaşınız kesilmeyecek! Yargıtay'dan karar çıktı...

4 Ocak 2022, 13:47
Paylaş
Yetim aylığı hakkında önemli karar! Maaşınız kesilmeyecek! Yargıtay'dan karar çıktı...
Yetim aylığı hakkında önemli karar! Maaşınız kesilmeyecek! Yargıtay'dan karar çıktı. Boşanmış ve babası vefat etmiş kadınların alabildiği yetim aylığıyla ilgili çok önemli bir karara imza atıldı.

Yetim aylığı hakkında önemli karar! Maaşınız kesilmeyecek! Yargıtay'dan karar çıktı. Yargıtay 10'uncu Hukuk Dairesi, devrim gibi karar alarak SGK Genel Müdürlüğü'ne ders niteliğinde bir gerekçe yazdı. Türkiye'de binlerce kadının yaşadığı bu sorun artık Yargıtay'ın kararıyla kesinleşti. Yargıtay, maaşı kesilen kadını haklı buldu ve eşinden boşanmış olsa bile aynı evde yaşıyor olmasına itiraz etmedi.

Antalya'da yaşayan 61 yaşındaki Fatma Arpaç'ın, boşandıktan 6 yıl sonra vefat eden babasından kalan yetim aylığı, eşiyle yaşamaya devam ettiği gerekçesiyle şikayet üzerine kesildi ve yapılan ödemelerin iadesi için icra takibi başlatıldı. Fatma Arpaç, konuyu yargıya taşıdı. Yargıtay 10'uncu Hukuk Dairesi ise kadını haklı buldu ve binlerce kişiyi ilgilendiren çok önemli bir karar aldı. Artık bu gerekçeyle maaş kesintisi yapılmayacak. Manavgat'ta Fatma Arpaç, anlaşmazlık ve şiddetli geçimsizlik nedeniyle 2006'da eşinden boşandı. 2 çocuğuyla ve ailesinin desteğiyle hayatını sürdüren Arpaç'ın babası da 2012'de öldü. Fatma Arpaç'a babasının emekli aylığı nedeniyle yetim maaşı bağlandı. 2013'te SGK'ya yapılan 'eski eşiyle birlikte yaşıyor' ihbarı üzerine Arpaç'ın yetim maaşı kesildi ve o güne kadar ödenen parayı faiziyle geri ödemesi istendi.

Peki Yargıtay'ın bu çok önemli kararı ne oldu?

Yetim aylığı hakkında önemli karar!

BOŞANDIĞI EŞLE AYNI EVDE YAŞAYINCA ŞİKAYET EDİLDİ

Fatma Arpaç, avukatı aracılığıyla 2013'te SGK Genel Müdürlüğü'nün işleminin iptali için Ankara 3'üncü İş Mahkemesi'ne dava açtı. 5 yıl süren yargılama sonunda Fatma Arpaç, davayı 2018'de kazandı. Mahkeme kararına, SGK avukatları tarafından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'ne itiraz edildi. 2020 yılında Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'nin itirazı kabul etmemesiyle karar Yargıtay'a götürüldü. Yargıtay 10'uncu Hukuk Dairesi'nce dosya kapsamında yapılan incelemede, hata görülmeyerek karar oy çokluğuyla onandı.

YARGITAY KARARI ONADI

Yargıtay tarafından verilen kararın gerekçesinde, 'Kararın, dairemizce benimsenmiş bulunan yasal ve hukuksal gerekçeleriyle dayandığı maddi delillere ve özellikle bu delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre yerinde bulunmayan bütün temyiz itirazlarının reddine ve kanuna uygun bulunan hükmün onanmasına' ifadeleri kullanıldı.

Bundan sonra ne olacak?

BOŞANDIĞI EŞLE AYNI EVDE YAŞAMAK KESİNTİ İÇİN YETERLİ DEĞİL

Yargıtay 10'uncu Hukuk Dairesi üyesi Hakim Bektaş Kar ise kararın onanması konusunda üyelerle aynı, gerekçenin içeriği konusunda farklı düşündüğünü belirtti. Davacı Fatma Arpaç'ın boşandığı eşiyle çocukların velayetiyle ilgili sorunlar yaşadığını ve aralarında husumet oluştuğunu anlatan Hakim Bektaş Kar, şu ifadeleri kullandı: "Sosyal güvenlik hakkı anayasal bir hak olup, ölen hak sahibi babadan dolayı bağlanan ölüm aylığının kız çocuğunun boşandığı eşiyle salt fiilen birlikte yaşamasına ilişkin tespit ve boşanılan eşin desteğini almak; aylık kesilmesi için yeterli değildir. Kurum tarafından aylığın kesilmesi için; boşanma anlaşmalı, yetim aylığına hak kazanmak için yapılmalı, hakkın kötüye kullandığı belirlenmeli, birlikte yaşama olgusu anlaşmalı boşanmaya bağlı olarak maddi ve somut vakalara dayandırılmalı ve kurumun bu konudaki raporu ciddi olmalıdır. Ayrıca somut uyuşmazlıkta, davacı kadın 2006 yılında eşinden şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanmış, babası ise daha sonra 2012 yılında ölmüştür. Burada babadan aylık almak için boşandığından söz edilemez ve bu durumda artık fiili birliktelik aranmaz."
Bu kararla birlikte bundan sonar boşanan kadın, eğer babasından kalan yetim maaşını alıyorsa aynı evde boşandığı eş ile yaşıyorsa bile maaşı kesilmeyecek.
Dul maaşı hesaplanması için vefat eden eşin çocuğu yoksa maaşının %75 'i kadarı eşe verilir. Vefat eden kişinin çocuğu varsa maaş oranının %50 'si eşe verilir. Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %25'i çocuğa ya da çocuklarına verilir. Dul maaşı zam oranları ve miktarı özellikle enflasyon oranları belirler. Enflasyon oranına göre hesaplanan dul maaşı ödemeleri Ocak ve Haziran aylarında güncel bir şekilde yenilenmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.