Gıda Hattı

Yetersiz yağış sebebiyle ayçiçeğinde beklenen verim gerçekleşmedi

13 Ağustos 2006, 16:28
Paylaş
Çukurova Bölgesi'nde son yıllarda ekimi hızla yayılan ayçiçeğinde hasat büyük oranda tamamlandı. Tabla oluşturma döneminde yetersiz yağış olması sebebiyle bu yılki verimin bir önceki yıla göre düşük olduğu kaydedildi.

Çukurova'nın klasik tarım ürünleri buğday, mısır ve pamuğa alternatif olarak ekimi yapılmaya başlanan ayçiçeği bölgede birçok çiftçi tarafından büyük ilgi görmeye başladı. Son beş yılda ayçiçeği ekili alan 12 bin hektara kadar çıktı. Suya ihtiyaç duymadığı için daha çok Ceyhan, Yumurtalık, Karaisalı, Karataş ve İmamoğlu ilçelerinde yoğun şekilde ekimi yapılan ayçiçeğinde verim bu yıl geçen yıla göre düşük oldu.

Karaisalı ilçesinin bazı bölgelerinde dekara 80-100 kilogram olarak gerçekleşen verim bazı bölgelerinde 200-250 kilogram oldu. Daha düz coğrafyaya sahip İmamoğlu ilçesinde ise verim 200 ile 300 kilogram arasında değişti. Verimin geçen yıla oranla bölgelere göre yüzde 25-30 daha düşük gerçekleştiği belirtildi. Verim düşüklüğüne ise zamanında yağmayan yağmurların sebep olduğu kaydedildi. Bu yıl Mayıs ayında ayçiçeğinin tabla oluşturma döneminde toprağa düşen yağış yetersiz oldu. Verimdeki düşüklüğe rağmen üretici kilogramını ortalama 50 YKr'ye sattığı ayçiçeğine sevindi. Bazı bölgelerde hasat döneminde kilogram fiyatı 53 YKr'ye kadar çıktı. Alımı daha çok tüccar yaparken Karadeniz Birlik de ovada ayçiçeği alımına girdi. Hasadın yüzde 95 oranında tamamlanması ve üreticinin elindeki ayçiçeğini çıkarması nedeniyle fiyatında 49 YKr'ye düştüğü belirtildi. Ayçiçeğinde önümüzdeki dönemde verilmesi beklenen destekleme fiyatının ise en az 20 YKr olarak açıklanması bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.