AramaArama
Gıda Hattı

Yetersiz su tüketimi neyi tetikliyor?

15 Aralık 2016, 10:55
Paylaş
Yetersiz su tüketimi neyi tetikliyor?

Yeterli su içilmemesi, beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığını etkiliyor. Uzmanlara göre, ‘kış geldi’ diye yeterli su içmemek depresyonu tetikliyor.

Havaların soğuması, işe/okula gitmek için karanlıkta evden çıkmak, gün ışığından yeterince yararlanamamak birçok kişiyi mutsuz ediyor. Ancak kış depresyonu yaşamanızın sebebi, yeteri kadar su içmemeniz de olabilir.

canan-aksoy-gidahattiYeteri kadar su içmemenin yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Diyetisyen Canan Aksoy, “Havaların soğuması ve ofislerde geçirilen uzun saatler su tüketimini azaltıyor. Bu durum da, konsantrasyon bozukluğu, migren ve depresyon gibi sonuçlara yol açıyor” diye konuştu.

“Kadınlar 2, erkekler 2,5 litre su içmeli”

Kadınların ortalama iki, erkeklerin ise iki buçuk litre su içerek, kış aylarını hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı geçirebileceklerini vurgulayan Canan Aksoy, şu bilgileri verdi:

“Vücudumuzun her zaman suya ihtiyacı olsa da, havaların soğuması su tüketimini azaltabiliyor. Bu mevsimde giydiğimiz kalın giysiler de su kaybının artmasına yol açıyor. Su içmek için susuzluk hissinin beklenmemesi gerekir. Vücudun gece boyunca susuz kalmaması için özellikle yatmadan önce büyük bir bardak su içilmeli.

Depresyonu önlemenin bir yolu da, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını artıran egzersizden geçmektedir. Egzersiz başlangıcında ve sonrasında 15-20 dakika aralıklarla, 1-2 bardak su tüketilmesi gerekiyor.

su-icmek-gidahattiBitki çayları ve antioksidanlardan yararlanın

Kış aylarında birçok kişi su yerine sıcak içeceklere yönelerek çay ve kahve tüketimine ağırlık veriyor. Bu içecekler suyun yerini tutmadığı gibi, içerdikleri tein ve kafein nedeniyle vücuttaki suyun atılmasına da sebep oluyor. Çay ve kahve tüketildiği zaman mutlaka su da içilmeli. Kafein ve tein içermeyen ve birçok faydası olan bitki çayları kış döneminde yardımcınız olabilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay ekinezya ve böğürtlen gibi çayları tüketebilirsiniz. Ayrıca yatıştırıcı etkilerinden dolayı rezene, papatya, sarı kantaron çayları kışın tercih edilebilir. Regl öncesi gerilimi azaltan adaçayı, bu dönemlerde hayatı daha rahat karşılamamıza yardımcı olacaktır.”

brokoli-gidahattiKışın sağlıklı kalmak için…

Hareketin azaldığı ve hastalıklara yakalanma riskinin arttığı kış döneminde sağlıklı kalmanın yolunun, yeterli sıvı tüketimi, fiziksel aktivite ve dengeli beslenmeden geçtiğini belirten Diyetisyen Canan Aksoy, beslenme programına A,C, E vitaminleri ve selenyum içeren besinler eklemenin önemine değindi. Karalahana, brokoli, pancar, kırmızı biber, soğan, portakal, kiraz, çilek, ahududu, kuru erik gibi besinlere sofralarda daha çok yer açılması gerektiğini bildiren Aksoy, yetersiz su tüketiminin etkilerini de “Ciltte kuruluk ve kepeklenme, Kabızlık, Halsizlik, Baş ağrısı, Konsantrasyon bozukluğu, Migren, Depresyon, Yaşam kalitesinin düşmesi” olarak sıraladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.