AramaArama
Gıda Hattı

Yeşilay Haftası nedeniyle 'Sen İnsansın Bağımsız Ol Paneli' düzenlendi

1 Mart 2018, 19:30
Paylaş
Yeşilay Haftası nedeniyle 'Sen İnsansın Bağımsız Ol Paneli' düzenlendi

Yeşilay Ankara Şubesince, 1-7 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonunda “Sen İnsansın Bağımsız Ol Paneli” düzenlendi.

Görsel: twitter.com/1920yesilay

1-7 Mart Yeşilay Haftası

Gerçekleştirilen panelde konuşan Yeşilay Ankara Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Karataş, bağımlılıkla mücadele alanının en eski ve köklü kurumlarından olan Yeşilay’ın 98’inci yaş gününü kutlayarak, "1920’de din adamları, doktorlar ve eğitimcilerden oluşan bir avuç münevverimiz tarafından ‘Hilal-i Ahdar' adıyla dikilen Yeşilay fidanının bugün dalları yurt dışına ulaşan asırlık bir çınara dönüşmüştür.

1920 yılında İstanbul’un işgali dönemlerinde İstanbul limanlarına demirledikleri gemilerinden milletimizin gençlerine kasa kasa ücretsiz alkol dağıtan Batılı işgalcilere karşı gençleri alkolden korumak için kurulan en eski sivil toplum kuruluşlarından birinin adıdır Yeşilay.

Yeşilay o dönemin bütün tehdit ve tehlikelerine karşı dik durmayı başarmış zor şartlara rağmen bağımlılıklarla mücadeleden yılmamıştır. Bu mücadeleyi hep sürdürmüştür. Bizler inanıyoruz ki bu mücadelede günümüzde de aynı şekilde güçlenerek sürecek ve başarıya ulaşacaktır" ifadelerini kullandı.

Görsel: twitter.com/1920yesilay

11 milyon öğrenciye, 2 milyon veliye ulaşıldı

Karataş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bilimin ve teknolojinin akıl almaz noktalara geldiği asrımızda Yeşilay her türlü bağımlılığa karşı bilimsel temelli verileri kullanıp risk gruplarını belirleyerek farklı metotlarla özellikle çocuklara ve gençlere öncelik vererek bağımlılıkla mücadele noktasında mücadelesini devam ettiriyor.

Yeşilay yurt içinde 120 şube, yurt dışında 40 ülkede şube olarak binlerce gönüllümüzle bağımlılıklara karşı yürekten samimiyetle mücadele veriyor. Sorumluluklarımız büyük, omuzlarımızdaki yük ağır. Bir derdimiz var, gençliğimizi, geleceğimizi bağımlılık gibi bir tehlikeden korumak. Her çocuğu kendi evladımız bilerek, onlara bağımlılıklar dokunmadan önce dokunmayı hedef kılarak, geçmişin birikimi ve deneyimlerinden faydalanarak yolumuzu çiziyoruz.

Görsel: twitter.com/1920yesilay

Çalışmalarımızı toplumun en kılcal damarlarından uluslararası arenaya ulaştırmak için çaba gösteriyoruz. Yeşilay ile 100 yıl önce İstanbul’da alkolle mücadeleyle başlandı. Şimdiyse gelişen ve değişen çağın yeni bağımlılıkları olan tütün, puro, nargile, kumar, uyuşturucu madde ve teknoloji bağımlılığı ile mücadelesini sürdürmektedir.

'Büyük değişimler küçük dokunuşlarla başlar' diyerek başlattığımız Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Programı kapsamında iki yıl içinde anaokulları, ilköğretim okulları, liselerde öğrenci ve veliler olmak üzere 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veliye ulaşıldı. Bu mutluluk verici tablo olarak önümüzde durmaktadır."

İHA

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.