Gıda Hattı

Yeşilay'dan bağımlılıkla mücadele projelerine destek

3 Aralık 2016, 14:02
Paylaş
Yeşilay'dan bağımlılıkla mücadele projelerine destek

Yeşilay, bağımlılıkla mücadele alanında projeler üreten STK ve üniversiteler için mali destek programını açıkladı. Bağımlılıkla Mücadele Destek Programı kapsamında; bağımlılıkla mücadelede katkı sağlayan yenilikçi projeler ile toplumda farkındalık oluşturacak fikirlerin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi amaçlanıyor.

Yeşilay, Bağımlılıkla Mücadele Destek Programı kapsamında, bu alanda yapılacak yenilikçi çalışmalara destek veriyor. Yeşilay, STK’ların, üniversitelerin ve gençlerin, bağımlılıklarla mücadele amacıyla geliştirecekleri destek modelleri ile bağımlıların topluma katılımlarının sağlanması ve sürdürülebilir sosyal destek konularında hazırlayacakları projeleri destekleyeceğini açıkladı. Bu kapsamda proje başına asgari 10 bin TL ile azami 90 bin TL destek tutarları belirlendi.

yesilay-gidahatti

Farkındalık düzeyini arttırmak

Söz konusu destek programı ile sivil toplum kuruluşları aracılığı ile toplumun her kesiminin, bağımlılıkla mücadeleye katkı sağlaması hedefleniyor.

Mali Destek Programıyla bağımlılıkla mücadelede destek modelleri oluşturularak, bağımlıların topluma kazandırılmasını ve sürdürülebilir sosyal destek unsurlarının geliştirilmesini sağlayan projelere destek verilirken; hedef odaklı, yenilikçi önleme faaliyetleriyle gençlerin ve toplumdaki risk gruplarının, ailelerin ve öğretmenlerin bağımlılığa yönelik farkındalık düzeyinin arttırılması amaçlanıyor.

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz
Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz

Yeşilay Bağımlılıkla Mücadele Destek Programı kapsamı ne?

Bağımlılıkla Mücadele Destek Programı kapsamında açıklama yapan Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, “Yeni fikir ve projelere her zaman açığız ve toplumun her kesimin bağımlılıklar konusunda duyarlı ve farkında olmasını hedefliyoruz. Bağımlılıkla mücadele sadece bir kurumun veya sivil toplum kuruluşunun tek başına yapabileceği bir mücadele olmaktan çok tüm toplumun desteğine ihtiyaç duyulan bir alandır. Bu programla hedefimiz, bağımlılıklarla mücadelede yeni fikirlerin hayata geçirilmesini teşvik etmek ve bağımlılıklarla topyekûn mücadele etmektir. Bağımlılıkla mücadele çok teknik ve hassas bir konu olduğu için yalnızca bütçe vermiyoruz, projelere tüm bilgi ve deneyimimizi de aktarıyoruz. Ayrıca başarılı projeleri de daha sonra Yeşilay faaliyetleri içine alarak tüm yurtta yaygınlaştırıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Yeşilay’ın destek programlarına; üniversiteler, dernekler, vakıflar, federasyonlar ve birlikler projeleri ile katılım sağlayabiliyorlar. Bağımlılıklarla mücadelede topluma ışık tutacak projelerin ön başvuruları için son teslim tarihi 9 Aralık 2016, saat 17:30 olarak belirlendi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.