AramaArama
Gıda Hattı

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri sahiplerini buldu

16 Aralık 2015, 15:29
Paylaş
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri sahiplerini buldu

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı ÇEVKO tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması” sonuçlandı. Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorisinde, ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ adlı projesi ile dünyanın lider gıda işleme ve paketleme çözümleri firması Tetra Pak da Yeşil Nokta Sanayi Ödülü aldı.

Ülkemizde sayıları gittikçe artan “Yeşil Nokta” üyelerinin geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları kamuoyuna duyurup, benzer çalışmalar yürüten firmaları da özendirerek teşvik etmeyi hedefleyen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”nde, Nestle’den Tetrapak’a, P&G’den Frito Lay’e, Unilever’den Boyner ve Akçansa’ya, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketleri yarıştı.

Türkiye’de Yeşil Nokta markasının kullanım hakkına sahip olan ÇEVKO Vakfı’nın markayı kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan Türkiye’nin önde gelen yerli ve uluslararası firmaları arasında bu yıl ikincisini düzenlediği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015” yarışmasında kazanan firmalar, 15 Aralık’ta düzenlenen törende ödüllerini aldı.

Atık Yönetimi ve Uygulamaları, Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları, Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları kategorilerinde; Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere iki ayrı sınıfta ödüllerin verildiği törende, çevreye duyarlılık gösteren haberlere öncelik veren basın-yayın kuruluşları da, “Yeşil Nokta Basın Ödülleri” aldılar.

yesil-nokta-sanayi-odulleri-www.gidahatti.comTörende Yıldız Teknik Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bestamin Özkaya’nın başkanlığındaki “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015” jüri üyelerine de teşekkür plaketleri verildi. Jüri üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı Aysen Kömürcü, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Emre Günal, İstanbul Sanayi Odası Çevre ve Enerji Şube Müdürü Erbil Büyükbay, Ambalaj Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvık, ÇEVKO Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk, plaketlerini ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla’dan aldı.

ÇEVKO Vakfı daha yaşanabilir bir dünya için çalışıyor

Törenin açılışında konuşan ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, geri dönüşüm, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya için çeyrek asırdır çalıştıklarını söyledi. Yayalar, “Tek dileğimiz; bu ödüllerin, gelecekte başka firmalar için de ışık olması, daha fazla firma için örnek teşkil etmesi… Yeşil Nokta markasını kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmalarımıza, çevre konusuna dikkat çeken basın yayın organlarına teşekkür ediyorum” dedi.

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer de, Yeşil Nokta markasının yurt dışı ve Türkiye’deki kullanımı ile ilgili bilgiler aktardı. Yeşil Nokta markasının ‘bir işletmenin ambalaj atıklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğinin göstergesi’ olduğunu ifade eden İmer, çevre duyarlılığı artan tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin ambalajlarının üzerinde bu işareti aramaya başladıklarını anlattı. Türkiye’de Yeşil Nokta’nın kullanımının gönüllülük esasına dayalı olduğunu aktaran İmer, “Ekolojik dengeler konusunda endişeleri olan dünyadaki tüketiciler, süreçlerinde çevresel yükümlülüklerini yerine getiren firmaların ürünlerini almak istiyorlar” diye konuştu.

Teşekkür belgesi kazanan firmalar

Yarışmada Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Sınıfında Mondi Tire Kutsan, Perfetti Van Melle, Zorluteks Tekstil, Viking Temizlik ve Kozmetik Ürünleri çevre konulu sosyal sorumluluk uygulamaları; Coca-Cola Meşrubat, Doğadan, Elif Plastik, Pınar Su, Erek Doğal Kaynak Suyu ise ambalaj tasarımında kaynak azaltarak önleme kategorisinde teşekkür belgesi sahibi oldular. Çelikel Alüminyum da, atık yönetim sistemi ve uygulamaları kategorisinde teşekkür belgesi kazandı. Kazananlara teşekkür belgelerini ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer sundu.

Yeşil Nokta Teşvik Ödülleri

Coca-Cola Meşrubat’ın çevre konulu sosyal sorumluluk uygulamaları kategorisinde sahip olduğu Yeşil Nokta Teşvik Ödülü’nü, Mondi Tire Kutsan da ambalaj tasarımında kaynak azaltarak önleme uygulamaları kategorisinde aldı. Fruko Meşrubat, Perfetti Van Melle, Zorlu Tekstil, Viking Temizlik ve Kozmetik Ürünleri, Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Sınıfında atık yönetim sistemi ve uygulamaları kategorisinin ödül sahipleri oldu. Yeşil Nokta Teşvik Ödülleri’ni kazananlar, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Melike Özener’den ödüllerini aldılar.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri

yesil-nokta-sanayi-odulleri-Tetra-Pak-www.gidahatti.comTörende Akçansa, “Yarını Dönüştüren Çocuklar ve Biyoçeşitlilik” çalışmalarıyla, çevre konulu sosyal sorumluluk uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’nü almaya hak kazandı. Yine aynı kategoride; Boyner “İyiliğe Dönüştür” projesiyle, Tetra Pak ise “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesiyle ödül sahibi oldular. Çevre konulu sosyal sorumluluk uygulamaları kategorisinde kazanan firmalardan Tetra Pak’ın ödülünü, Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat Çalışkan, ÇEVKO Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Esra İren’den aldı.

Frito Lay ve Nestle Waters da, ambalaj tasarımında kaynak azaltılarak önleme uygulamaları kategorisinin kazananları olurken; ödülleri, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhun Kutevu tarafından kendilerine sunuldu.

Atık yönetimi sistemi ve uygulamaları kategorisinde “Yeşil Nokta Sanayi Ödülü” almayı hak kazanan firmalar olan Frito Lay, Procter& Gamble ve Unilever, ödüllerini ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar’dan aldılar.

Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri

Bu yıl 4’ncüsü düzenlenen “Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri”nde ise 2015 yılı boyunca çevreye duyarlılık gösteren haberlere öncelik veren basın-yayın kuruluşları ödüllendirildi. TV kategorisinde Habertürk TV, gazete dalında Milliyet, haber ajansı dalında Anadolu Ajansı, radyo kategorisinde Best FM, internet-web haber kategorisinde haberler.com ödül aldı. Dergi kategorisinde EKO IQ ödülün sahibi olurken, çevre haberlerine gösterdikleri hassasiyet ve Yeşil Nokta Ödül Töreni’ne yayın olarak verdikleri destek ve katkılarından dolayı BloombergHT TV de, ÇEVKO Yeşil Nokta özel ödülü aldı.

“Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015” ödül töreni, Melis&Cenk Sökmen ikilisinin sunduğu caz dinletisi ile sona erdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.