Gıda Hattı

Yeşil Mercimeğe İthal Yasağı Geldi Fiyatlar Yüzde 65 Arttı

3 Ağustos 2007, 15:09
Paylaş

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yeşil mercimek ithalatını kasım ayına kadar yasaklaması fiyatların yükselmesine neden oldu. Türk üreticisinin, elinde kalan stokların eritilmesi için uygulanan yasak, yeşil mercimek fiyatlarının yüzde 65 oranında artarak 1.00 YTL'den 1.65 YTL'ye çıkmasına yol açtı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği, gelen ithalat yasağının her yıl yapılan rutin bir uygulama olduğunu belirtirken, hububat ticareti yapan şirketler uygulanan yasaktan dolayı kaygılı olduklarını belirttiler.

Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeni ile yeşil mercimek üretiminin 2000 yılından beri sürekli olarak düştüğünü vurgulayan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis "Ülkemizdeki yeşil mercimek üretimi ihtiyacımızı karşılayamıyor. Bunun en önemli nedeni ise kuraklık. Bu nedenle yeşil mercimek ihtiyacımızı Kanada'dan karşılıyorduk. İthalatın yasaklanması ile birlikte fiyat artışları kaçınılmaz oldu" dedi. "Bu, yasak üretimi teşvik etmek için getirilen bir uygulama, ancak şu anda bulunduğumuz iklim şartları ile yeşil mercimeği yetiştirmekte çok sıkıntı çekiyoruz" diyen Reis, bu sorunun sadece yeşil mercimekte değil, kırmızı ve sarı mercimekte de yaşandığını söyledi.

Kırmızı mercimek de S.O.S veriyor

Reis, "2000 yılında dünyada kırmızı mercimek üreticilerinin başında geliyorduk. Yılda 300 bin ton kırmızı mercimek ithal ederken bu yıl toplam üretim miktarı 300 bin tona düştü. Böyle giderse iki ay içinde piyasada yeşil mercimek bulmak çok zor olacak. Geçen sene 0.85 YTL olan kırmızı mercimek bu yıl 1.40 YTL'ye ulaştı. Üretimin azalması, haliyle fiyatları çok etkiledi" dedi.

Türkiye'de üretilen yeşil mercimeğin kalitesinin çok düşük olduğunu da vurgulayan Reis, "Bizim üretiğimiz yeşil mercimekler böcekli oluyor. Kanada'dan gelen yeşil mercimeklerde böyle bir sorunu görmek mümkün değil. Kanada, ürünün kalitesini artırabilecek bilimsel çalışmalarda başarı elde etmiş. Oysa ki Kanada'ya yeşil mercimek tohumunu biz verdik. Şu anda hububatta en çok ithalat yaptığımız ülke konumuna geldi. Devletin ithalatı yasaklayıp üretimi artırma çabaları yerine, üretilen ürünün kalitesini artıracak çalışmalar yapması gerekiyor" diye konuştu.

Öte yandan, yeşil mercimeğin yanı sıra fasulyeye de ithalat yasağı uygulandığını hatırlatan Reis, sırada pirincin olduğunu iddia etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.