Gıda Hattı

Yeşil Hareket, Yeşiller Meclisi’ne dönüşüyor!

27 Eylül 2019, 16:21
Paylaş
Yeşil Hareket, Yeşiller Meclisi’ne dönüşüyor!

Türkiye Yeşil Hareketi’ni oluşturan bireyler ve kurumlar, ortak çalışma yoluyla verdikleri mücadeleyi etkinleştirmek amacıyla Yeşiller Meclisi oluşumunu hayata geçiriyor. Yeşiller Meclisi’nin kuruluşu, 29 Eylül Pazar günü duyurulacak.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin konuya ilişkin açıklamasında, şunlar kaydedildi:

Yeşiller Meclisi kuruluyor

“Türkiye'de Yeşil Hareketi oluşturan bireyler ve kurumlar olarak bizler bugüne dek ayrı ayrı gerçekleştirdiğimiz mücadelemizi, çalışmalarımızı birleştirerek ‘insanın doğa ve insan üzerindeki tahakkümü ve yarattığı şiddet’ üzerine birlikte politika üretmek ve sözlerimizi siyasal bir platformda ortaklaştırarak yükseltmek üzere YEŞİLLER MECLİSİ’ni kuruyoruz.

Çünkü dünyada ve Türkiye'de hepimizin hayatı tehdit altında! İklim krizi ve onun sonuçları olan orman yangını, sel, fırtına, kuraklık ve sıcak dalgaları senelerdir dünya gündemini meşgul ediyor. Geri dönülmez noktaya hızla giderken hükümetlerin ilgisizliği hala sürüyor. Şirketler ve devletler, su, toprak ve hava gibi hayati kaynaklar dâhil, bütün doğayı bitmeyecekmiş gibi kullanıyor ve kirletiyor. Doğanın tahribi ve ormansızlaşma, iklim krizini hızlandırıyor.

Küresel İklim Grevi umut oldu!

Irkçılık, yabancı düşmanlığı, trans cinayetleri, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, temsiliyet eşitsizlikleri, iş cinayetleri, düşünce ve ifade özgürlüğüne antidemokratik müdahaleler, sürdürülen savaşlar ve silahlanma gibi yıllardır mücadele ettiğimiz alanlarda gerçekleşen kazanımlar ülkemizde ve dünyada kaybedilmeye başlandı. Bütün bunların üstüne popülist aşırı sağın yükselişi bir tehdit olarak artıyor.

Ama sonunda küresel bir eylemlilik zinciri başladı: artık çocuklar gezegene ve geleceklerine sahip çıkmak için sokakta eylemler yapıyor, Cuma günleri okula gitmeyip İklim Grevi gerçekleştiriyorlar. Yeşil hareket aşırı sağın karşısında en ciddi alternatif olarak yükselmeye başladı. Nihayet umutlarımız yükseliyor.”

Açıklamada Yeşiller Meclisi tanıtım toplantısının, Avrupa Yeşiller Partisi Eş Başkanı Monica Frassoni’nin katılımıyla 29 Eylül 2019 Pazar günü saat 11.00’de Anarad Hığutyun Binası’nda yapılacağı duyuruldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.