AramaArama
Gıda Hattı

Yeşil çay özü tehlikeli mi?

24 Ekim 2018, 16:25
Paylaş
Yeşil çay özü tehlikeli mi?

Gıda güvenliği kurumu Mattilsynet, birçoğu karaciğer zararı ile yeşil çay özü takviyelerini ilişkilendiren bir kısım raporun ellerine ulaştığını belirterek, özüt içerisinde yer alan EGCG (epigallokatesin-3-galat) etken maddesinin çay olarak içildiğinde alınan miktarlardan çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

yesil-cay-ozu-gidahattiSon zamanlarda yeşil çayın sağlık faydaları hakkında birçok kanıt ortaya çıkmıştır. Bunların arasında kanser etkileri ile metabolik, kalp damar ve bilişsel faydaları bulunaktadır. Fakat aynı zamanda yüksek dozlarda tüketildiğinde ortaya çıkabilecek toksik etkileri üzerinde endişeler ve vardı.

Yeşil çay ile ilgili araştırma sonuçları açık

Annals of Internal Medicine ve European Journal of Clinical Pharmacology dergilerine yayınlanan çalışmalar düzinelerce karaciğer hasarı vakalarını yeşil çayda bulunan EGCG maddesi ile ilişkilendirmiştir.

Bitkisel ürünlerin sorumlu bir şekilde kullanımını teşvik eden kar amacı gütmeyen Amerikan Bitkisel Farmokopi organizasyonunun kurucusu Roy Upton, yeşil çay takviyelerinden kaynaklanan en az 20 ayrı karaciğer hasarı vakası ile karşılaştıklarını ifade etti.

Konu hakkında 2009 yılında yayınlanan ve bitkilerin güvenlik değerlendirmelerinin yapıldığı Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) kılavuzunda şu bilgilere yer verilmiştir:

“Norveçli yetkililerin de belirttiği üzere yeşil çay özlerinin belirli seviyelerde tüketimi birçok insan için güvenlidir. Ancak AB seviyesinde konu hakkında hiçbir yeni risk değerlendirmesi ve risk yönetimi kararı bulunmamaktadır. Bu noktada yapılması gereken şey bitkisel ürünler için bilime dayalı mevzuat süreçlerinin oluşturulmasıdır, fakat bu ürünlere karşı çıkan kişiler yüzünden henüz gerçekleştirilmeleri mümkün olmamaktadır.”

Yeşil Çay özü kullanım koşulları

Mattilsynet tüketicilere bu ürünleri sadece bilinen büyük ve güvenilir markalardan satın almalarını tavsiye ederek ürün etiketlerini iyi bir şekilde okuyup kullanım şartlarından iyice emin olmalarını istedi.

Amerikan Botanik Konseyi başkanı Mark Blumenthal ise yaşanan sıkıntıların büyük ihtimalle bu ürünleri tüketen kişilerin bunu aç karnına yapmalarından kaynaklandığını tahmin ettiklerini belirterek, açken alının konsantre ürünlerin henüz bilinmeyen bir şekilde karaciğere zarar verebileceğini ifade etti. Blumenthal ayrıca konu hakkında yeterli araştırma olmadığı için bu etki mekanizmasının var olup olmadığından bile bu nokta emin olunamayacağını da sözlerine ekledi.

Karaciğer hasarı işaretçileri ise genel olarak koyu idrar ve sarılıktır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.