Gıda Hattı

Yerli patates tohumu ihaleye çıkıyor

17 Şubat 2018, 17:50
Paylaş
Yerli patates tohumu ihaleye çıkıyor

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen tescilli 8 yerli patates çeşidinden 4'ü, Türkiye'de bir ilk olarak 'Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı' ihalesi yoluyla satışa çıkartılıyor.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, ihale yoluyla satışa çıkarılan patates tohumlarını tanıttı.

nigde-yerli-patates-tohumu-gidahatti“Niğde, patates üretiminde birinci sırada”

Yerli çeşit tohumlardan Nahita, Onaran-2015, Nam ve Ünlenen'in ihale yoluyla satışa çıkarılacağını belirten Vali Şimşek, önümüzdeki dönemde ithal tohumluk yerine, kendi yerli ve milli çeşitlerin kullanarak üretim yapılması, tarımsal anlamda milli bir duruş gösterilmesini sağlayacağını söyledi.

nigde-valisi-yilmaz-simsek-patates-gidahatti
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek

Niğde'nin patates üretiminde Türkiye'de birinci sırada olduğunu hatırlatan Vali Yılmaz Şimşek, şöyle konuştu:

“Tarım kenti olan ilimiz Niğde'nin ekonomisine büyük bir katkısı olan ve çiftçilerimizin büyük çoğunluğunun yine geçim kaynağını oluşturan patates üretiminde, en önemli girdi tohumluktur. Ancak patates tohumluğunda büyük oranda dışa bağımlı olmamız, üretimde yerli çeşitlerimizin olmaması problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

yerli-patates-tohumu-nigde-gidahattiİlk etapta tescilli dört patates çeşidi ihaleye çıkartılacak

Bu sorunun çözümü için Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüzce 2005 yılından bu yana yürütülen ıslah çalışmaları neticesinde 8 adet yerli patates çeşidi tescil ettirilmiştir. Tescil edilen 8 adet yerli patates çeşidinden ilk etapta 4 tanesinin Türkiye'de bir ilk olarak Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı ihale yoluyla satışa çıkartılmıştır. Yapılacak olan bu satışın; yerli patates tohumluklarının kıymetli üreticilerimize en kısa sürede ulaşacağına ve dışa bağımlılıktan kurtulmada atılan en önemli adımlardan biri olacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde ithal tohumluk yerine, kendi yerli ve milli çeşitlerimizi kullanarak üretim yapılması, tarımsal anlamda milli bir duruş göstermemizi sağlayacaktır.”

yerli-patates-tohumu-yumru-gidahattiNiğde Valisi Yılmaz Şimşek, açıklamasının ardından Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pirlak’tan bilgi aldı.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.