Gıda Hattı

Yerli Firmalar Cipste Yatırım Atağına Geçti

23 Kasım 2007, 15:55
Paylaş

Yerli firmalar, iki uluslararası firmanın hakim olduğu cips pazarında yeni yatırımlara karar verdi. Bu yılın ilk aylarında Dabi Dabi markasıyla cips pazarına giren Nazlı Gıda'nın ardından Konya Şeker pazara gireceğini açıkladı. Son olarak ise Ülker, Cipsedo markasıyla cips pazarına girmeye karar verdi.

Son beş senedir her yıl ortalama yüzde 20 büyüyen cips sektöründe rekabet kızışıyor. Pazarın yüzde 96'sına hakim olan Frito Lay ve Kraft'a yerli rakipler geliyor. Bu yılın ilk aylarında Dabi Dabi markasıyla cips pazarına giren Nazlı Gıda'nın ardından Konya Şeker pazara gireceğini açıklarken son olarak Ülker, Cipsedo markasıyla cips pazarına girmeye karar verdi. Cipsedo markasıyla cips pazarına adım attıklarını söyleyen Ülker Gıda Grup Sözcüsü Metin Yurdagül, ürünün diğer cipslerden farklı olarak az yağlı ve kalorili fırınlanmış bir ürün olduğu belirtiyor. "Cipsedo bildiğiniz patates cipsinden biraz farklı. Kıtır kıtır, içinde patates var ama bisküvi gibi fırında pişiriliyor" diyen Yurdagül, ürünün dağıtım aşamasında olduğunu ve kısa bir süre içinde piyasada olacağını ifade ediyor. Yurdagül, pazardaki hedeflerine ilişkin olarak şunları söylüyor: "Ülker Grubu olarak 63 yıldır kaliteli ürünler yaptık. İnsanları kalitemize o kadar inandırmışız ki hangi yeni ürünü çıkarsak mutlaka alıyorlar. Bir kere deneyenlerin yüzde 50-60'ı almaya devam ediyor. Bu ürünün de iyi olacağını iyi bir pazar yaratacağını zannediyoruz. Net hedefi görmek için öncelikle insanların ürünü denemesi gerekli."

Yatırımlar 2009'da tamamlanacak

Çiftçiye alternatif tarım ürünleri sunmak, patates üretimini teşvik etmek ve tarımın kalkınmasını sağlamak için cips sektörüne yatırım kararı alan Konya Şeker, Beyşehir'deki bir arazi üzerinde kuracağı cips fabrikalarını 2009'da bitirmeyi planlıyor. Yıllık ortalama 6 bin ton kapasiteli patates ve 3 bin ton kapasiteli mısır cipsi fabrikası kurulması hedefleniyor. Piyasaya daha az yağ kullanılan diyete yönelik ürünler sürülmesi planlanıyor. Ayrıca şirket cips yatırımlarına ek olarak önümüzdeki yıl temmuz ayında 36 bin ton kapasiteli dondurulmuş parmak patates fabrikasını devreye sokacak. Konya Şeker yetkilileri markalaşma çalışmalarının sürdüğünü vurguluyor.

Dabi Dabi markasıyla pazara giren Nazlı Gıda, 2 yıl içinde yüzde 10'luk pay almayı hedefliyor. Sektöre girmek için ortalama 1 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Nazlı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Kurt, hızla büyüyen gıda pazarında hem yerli hem uluslararası firmalara yer olduğunu vurguluyor. Pazarda rekabetin giderek arttığını dile getiren Kurt, ürünü iyi yapan, sunumunu iyi gerçekleştiren, tüketiciye kolaylık sunan firmaların ayakta kalacağını ifade ediyor. Firma olarak iyi kalite, uygun fiyat anlayışıyla fark yaratmak istediklerini anlatan Kurt, "Dabi Dabi mısır cipsimiz, uluslararası kalite ve sağlık standartları doğrultusunda üretilmiş neşeli bir ürün. Biz hangi ürünü üretirsek üretelim, Türk damak ve yeme alışkanlıklarına uygun bir tarz oluşturmaya çalışıyoruz. Ambalaj ve tarzımızla fark yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin biz ürünlerimizi 10 gramlık küçük ve 'drinkible' yani içilebilir olarak ifade edilen bir biçimde sunuyoruz" diye konuşuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.