Gıda Hattı

Yerli aşı Turkovac için acil kullanım onayı başvurusu yapıldı

25 Kasım 2021, 10:38
Paylaş
Yerli aşı Turkovac için acil kullanım onayı başvurusu yapıldı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunu yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı Turkovac için acil kullanım onayına başvuru yapıldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca’nın bütçe sunumundaki bazı mesajları şöyle:

“Yerli Covid-19 inaktif aşımız Turkovac bugün Acil Kullanım Onayı'na (AKO) müracaat etmiştir. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

Covid-19 aşılarının alımı için 17 milyar, koruyucu malzeme, ilaç ve tıbbi sarf malzeme vb. alımları için 2 milyar lira, Covid-19 personel ek ödemeleri için ise 1,7 milyar lira olmak üzere, toplamda 20,7 milyar lira cari harcama yapılmıştır.

Nüfus büyüklüğüne oranla aşılama başarısında dünyadaki liderliğimizi korumaktayız. Son 10 yıllık süreçte aşı oranlarımız tüm dünyanın hedef olarak belirlediği oran olan yüzde 95 ve üzerinde seyretmektedir.

Doktorların sabit ek ödemelerini artırmak ve bütün sabit ek ödemelerin genel bütçeden yapılmasını sağlamak istiyoruz.

"Türkiye sağlık harcamasına göre, hizmetlerden üst seviye memnuniyet elde ediyor"

OECD sağlık verileri ve Avrupa Komisyonu Raporlarında, Türkiye yaptığı sağlık harcamasına göre, sağlık hizmetlerinden en üst seviyede memnuniyet elde eden ülke olma özelliğini korumaktadır. Küresel salgına rağmen bu durumun değişmediği kanısındayız.

SMA taramalarını evlilik öncesi ve yeni doğan olmak üzere hazırlıklarımızı tamamladık. Ülke sathında taramalarımız yıl bitmeden başlıyor.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.