Gıda Hattı

Yer elması nasıl yetiştirilir? Yer elması nerede yetişir? Yer elmasının faydaları nelerdir?

24 Kasım 2021, 14:40
Paylaş
Yer elması nasıl yetiştirilir? Yer elması nerede yetişir? Yer elmasının faydaları nelerdir?

Yer elması nasıl yetiştirilir? Yer elması nerede yetişir? Yer elmasının faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Yer elması hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Yer elması nasıl yetiştirilir?

Helianthus tuberosus yani yer elmasının anavatanı Kanada ve Kuzey ABD olarak bilinmektedir. Dünyaya Kanada´dan yayılan bu bitki için bazı kaynaklarda Kudüs elması da denilmektedir. Tüketmiş olduğumuz meyvesi patates gibi toprak altında yumrular biçiminde gelişmektedir. Ülkemizde genelde açık mor renginde ki türü yaygındır. Ancak genelde parlak gri beyaz ya da sarımsı beyaz renge sahiptir.

Yetiştirilip, üretilmesi

Üretime genelde ekim aylarında yer elmalarının kabuklarıyla veya yer elmalarını dörde, beşe bölerek başlamalısınız.

Bahar aylarında pek çok yer elması elde edebilmek için üstünde gözler bulunacak şekilde parçalara ayırdığınız yer elmalarını 15-20 santim derinlikte bir toprak tabakasına gömmelisiniz. Gömdüğünüz toprak tabakası durgun su içermemelidir ve kumlu olmalıdır.

Aynı şekilde üretime yer elması kabukları ile başlayacaksanız bu kabukları toprak içerisine gömmelisiniz. Mart ayı sonuna doğru köklenmiş yer elmaları yetişmeye başlayacaktır.

Mart ayı sonuna doğru köklenen kabuklarınızı aralarında yaklaşık 20-30 santim boşluklar bırakarak gübreli, gevşek ve geçirgen bir toprağa dikin. Bu alanın güneşli bir alan olmasına özen gösterin.

Yer elmasını dikerken kumlu toprak tercih etmeniz yetişen yumruların daha düzgün olmasını sağlayacaktır. Kumlu ve gevşek toprak tercih etmezseniz girintili, çıkıntılı yumrular elde edersiniz. Ayrıca yer elması ağır ve ıslak topraktan hoşlanmaz. Güneşi seven bir bitkidir. Yaz aylarında ara ara sulamanız iyi gelişmesine yardımcı olur.

İyi gelişen yer elmalarının boyları 2 metreye kadar uzanacağı için düzenli ve sıralar halinde dikmeniz gereklidir.

Yer elması eylül de papatya benzeri çiçekler açmaktadır. Eğer ki süs bitkisi olarak kullanmak istiyorsanız yumruların zayıf olacağını bilmenizde fayda vardır.

Daha dolgun yumrular elde etmek ve bunlardan yemek yapmak istiyorsanız, eylül de baş veren uç tomurcuklarıyla beraber 10-15 santim budayın. Bu sayede yumrularınız daha dolgun olacaktır.

Yer elması hangi bölgede yetişir?

Kuzey Amerika  orijinli bir sebze olan yer alması; 17. Yüzyıldan sonra Avrupa kıtasına getirilmiştir. Avrupa üzerinden bütün dünyaya yayılan yer alması; ülkemizde de geniş bir coğrafyada yetişmektedir. Son derece yararlı bir sebze olan yer elması nerde yetişir? Özellikle bol güneş gören yerlerde kolaylıkla yetişir. Çok yıllıklı bir bitki olan yer elması, sın derece dayanıklı bir sebze olarak da dikkatleri üzerine çeker. Toprak üstü görünümü ayçiçeğine benzeyen yer elmasının; hem yaprakları hem de çiçekleri de bulunur. Ağustos ayı ile Kasım ayında açan çiçekleri sarı papatyayı andıran yer elması; kahverengi yumru köklere sahiptir. Yer elması patatese benzer görünüme sahip olmakla beraber üst üste senelerce üretimi yapılabilen bir bitkidir.

Yer elması hangi mevsimde yetişir?

Yer elması İlkbahar mevsiminin Mart ayında ekilir. Haziran ve Temmuz ayında çiçeklerini veren sebze, sonbaharda hasat edilir.

Yer elmasının faydaları nelerdir?

 • Oldukça yüksek oranda B ve C vitamini içermesinden ötürü bağışıklığa direnç sağlar.

   

 • Kolon kanseri başta olmak üzere bütün kanser türlerine karşı koruma sağlar.

   

 • Bağışıklığı güçlendirir.

   

 • İçeriğinde demir minerali olmasıyla kansızlığı önler.

   

 • İdrar söktürür.

   

 • Potasyum açısından zengin olduğundan kalp- damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   

 • Basurun şikayetlerini en aza indirger.

   

 • Kabızlığı giderir.

   

 • Yer elmasının cilde iyi geldiğini söylemek doğru olacaktır. Yer elması, cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

   

 • Düzenleyici ve besleyicidir.

   

 • Böbrek sağlığına yararlıdır ve böbreklerin sürekli çalışmasına destek olur.

   

 • Öksürüğü keser.

   

 • Kan şekerini düzene sokar.

   

 • Solunum yolu hastalıklarına birebir bir çözümdür.

   

 • İçerisinde nişasta bulunmadığı için diyabet hastalarının rahatlıkla kullanabileceği bir sebzedir.

   

 • Saçları güçlendirerek parlatır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.