Gıda Hattı

Yenilebilir yabani otların tam mevsimi!

29 Mart 2022, 11:17
Paylaş

Ege Bölgesinde 40 çeşidi aşkın yenilebilir otları, yöre pazarlarında bulmanız mümkün… Ve bu ürünleri bulmak için de tam mevsimidir.

Pandemi etkisini attığımızın tam belirtisini hafta sonu Alaçatı Ot Festivalinde yaşadım. Yoğun kalabalıklar, baharın güneşini, toprağın bereketini ve insanların kaynaşmasını yeterince sergileyebildikleri bir ortam oluşturdular.

İşimiz şenlik olmadığı için ben size yenilebilir otlarla ilgili gözlemlerimi aktaracağım.

İzmir’in şirin ilçesi Çeşme, benim için hala Türkiye’nin en önemli sağlık turizmi potansiyelini taşıyan bir merkezdir. Havası, suyu ve termali ile dünyanın en cazip sağlık merkezi haline gelebilir. Buraya her gelişimde aynı soruyu soruyorum: Niye sağlık merkezi olamıyor?

Alaçatı Ot Festivali

11 yıl önce, sağlık turizmi merkezi olmasına katkı sağlayacak bir adım atıldı: Ot Festivali.

Alaçatı’ya özgü yenilebilir otlar listesine baktığımızda doğru bir adım atıldığını görüyoruz:

Deniz börülcesi, kaya koruğu, şevketi bostan, labada, radika, turp otu, yabani hardal, ısırgan, dağlama, deve dikeni, yabani kuşkonmaz, kişkiş, iğnelik otu, eşek helvası, çoban çantası...

Bunların her biri tıbbi ve aromatik bitki konumunda olup, kültürü de geliştirilebilecek ve ekonomik değeri diğer tarım ürünlerine göre yüksek ürünlerdir. Enginar ve şevketi bostanın kültürü yapılmakta ve geniş ekim alanları oluşturmuş durumdadır.

Malum, yörenin endemik bitkisi damla sakız ağacını da unutmamak gerekiyor. Çeşme ile özdeşleşmiş bir ürün olmakla birlikte onlarca gıda ve kişisel bakım ürününde damla sakızı kullanılmaktadır. Yörede sakız ağacı ekimi hızla artmakta olup, daha etkin kullanım alanları da ortaya çıkıyor.

Coğrafi işaret çalışmaları

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Çeşme Kavunu” coğrafi işaretini aldı. Çeşme endemik türleri olan beyaz soğan, anason, çeşme limonu, çeşme mandalinası ile ilgili çalışmalar planlanıyor.

Yerel yönetim, tarladan sofraya üretici pazarı oluşturarak yerel üreticilerle alıcıları buluşturuyor. Çeşme Belediyesi işletmelerinde yerel otlardan hazırlanan ürünler satıyor. Belediyenin sosyal tesisi konumundaki Tekke Restoranında başarılı uygulamasını görme şansı buldum.

ÇEŞKA kadın kooperatifleri tarafından yapılan otlu ürünlerin satışı için stant ve satış noktaları var.  Her sene düzenlenen ot festivali ile de ilçede yetişen otların tüm dünyaya tanıtımı yapılıyor. Yenilebilir otlarla ilgili paneller ve atölyeler kuruluyor, halk bilinçlendiriliyor.

Yabani otların envanteri çıkartılmalı!

Gıda, tıp ve kozmetik alanlarında kullanılabilen bu otların gerçek bir envanteri hala oluşturulamamış. Doğada yetişen ve endemik niteliği de olan bitkiler üzerinde Ar-Ge çalışmaları artırılmalıdır. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde görevli akademisyenlerin çalışmalarına destek verilmelidir.

Bir diğer eksik ise; bütün bu vizyon ve çalışmaların Tarım İl ve İlçe müdürlüğü ile entegre edilmemesidir. Bu işbirliği komşu il ve ilçelerle de genişletilerek ele alınmalıdır.

Ege’de bildiğim kadarıyla ilginç otlar var. Kıtırmak, gerdeme, cingilik, çıtlama, ekşileme kelimelerini pek çoğumuz ilk defa duyuyoruz. Bunlar Ege mutfağının kenarda köşede kalmış ürünlerinden. Güney Ege dağlık bölgelerine ait çeşitleri ve gün yüzüne çıkmayı bekliyor.

Bu ilgi karşılıksız kalmamalı!

Ege Bölgesinde 40 çeşidi aşkın yenilebilir otları, yöre pazarlarında bulmanız mümkün… Ve bu ürünleri bulmak için de tam mevsimidir.

Hafta sonu 1 milyonu aşkın kişi Alaçatı Ot Festivali için ilçeye hücum etti. Kimi bahar havasını hissetmek, kimi pandemi miskinliğini üzerinden atmak, kimi de otların şifalı dünyasını tatmak için oradaydı. Bu ilgi karşılıksız kalmamalıdır.

Yazarın Diğer Yazıları

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.