Gıda Hattı

Yenilebilir Buzlu Ürünler'de Standartlar Yeniden Belirleniyor

5 Eylül 2007, 18:39
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliği'nde yapmayı değişikliği, kamuoyunun görüşüne açtı.

Tebliğ taslağına göre, meyveli buzların üretiminde ceviz, badem gibi sert kabuklu meyvelerin kullanılması halinde meyve oranı ağırlıkça en az yüzde 5 olacak. Antepfıstığı için önceden yüzde 5 olan bu oran yüzde 3'e indiriliyor. Buna göre, meyveli buzların üretiminde fındık, antepfıstığı, yerfıstığı kullanılması halinde, meyve orana ağırlıkça yüzde 3'ün altında olamayacak.

Bitkisel yağlı sütlü buzlar ve sütlü buzlarda çeşni maddesi olarak meyve kullanılması halinde ise meyve oranı en az yüzde 6 olacak. Bu oran titrasyon asitliği en az yüzde 2,5 olan meyvelerde yüzde 4'ün altında olamayacak.

Bitkisel yağlı sütlü buzlar ile sütlü buzların üretiminde çeşni maddesi olarak ceviz, badem gibi sert kabuklu meyvelerin kullanılması halinde meyve oranı ağırlıkça en az yüzde 3, fındık, antepfıstığı, yerfıstığı kullanılması halinde ise meyve oranı ağırlıkça en az yüzde 1,5 olacak.

Taslakla, halen faaliyet gösteren ve tebliğ kapsamındaki ürünleri üreten ve satan iş yerlerine, 6 ay uyum süresi verilmesi öngörülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.