AramaArama
Gıda Hattı

Yeniden yapılandırma yasası yürürlükte

27 Mayıs 2017, 12:49
Paylaş
Yeniden yapılandırma yasası yürürlükte

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan veren  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin 27 Mayıs 2017 tarihli sayısında yayımlanan kanunda, vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasının yanı sıra tasfiye halindeki Emlak Bankası’nın yeniden faaliyet geçirilmesini de içeriyor.

vergi-dairesi-gidahattiYeniden yapılandırma imkanı

Kanun, daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara yeni bir imkan tanırken, önceki yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin yapılandırılan borçları kapsam dışında tutuluyor.

31 Mart 2017 itibariyle vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacakların yanı sıra belediyelerin su, atık su ve katı atık gibi alacakları da yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

emlak-bankasi-gidahattiEmlak Bankası tasfiyeden çıkıyor

Kanunda tasfiyeye giren “Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi”, “Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi” adı altında ilgili mevzuatın gerektirdiği izinlerin alınmasının ardından, bankacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, tasfiye halinden çıkartılıyor.

trafik-yogunlugu-istanbul-gidahattiHurda araçlara ilişkin hükümle, 1997 model ve daha eski taşıtların hurdaya ayrılarak tescil kaydının silinmesi durumunda, ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisiyle bu vergiye ilişkin gecikme zammı, faizi, vergi cezaları ve 31 Aralık 2016’ya kadar tescil plakasına kesilen para cezalarından vazgeçilecek.

Daha önce yeniden yapılandırmadan yararlananlar için taksit ve erken ödemede son tarih ise 31 Mayıs. Ödemeler bankalardan yapılabilirken, vergi daireleri de ödemelerde son günler nedeniyle hafta sonu da kapılarını açtı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.