Gıda Hattı

Yeni Zelanda’da saldırıya uğrayan camileri ziyaret eden Guterres, hangi çağrıyı yaptı?

14 Mayıs 2019, 15:28
Paylaş
Yeni Zelanda’da saldırıya uğrayan camileri ziyaret eden Guterres, hangi çağrıyı yaptı?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yeni Zelanda’da saldırıya uğrayan camileri ziyaret etti, nefret söylemine karşı ortak hareket çağrısı yaptı. Guterres, “Nefret söylemi sosyal medyada bir orman yangını gibi yayılıyor. Bunu mutlaka söndürmeliyiz. Çevrim içi olsun çevrim dışı olsun, nefret söylemine yer yok” dedi.

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde 15 Mart 2019 tarihinde Cuma Namazı sırasında iki ayrı camiye silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetmiş, onlarcası da yaralanmıştı.

BM Genel Sekreteri ölenlerin anısına çiçek bıraktı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres. Yeni Zelanda’ya gerçekleştirdiği üç günlük ziyaret kapsamında, Cuma Namazı esnasında saldırıya uğrayan her iki camiyi de ziyaret ederek hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

Son dönemlerde artan nefret söylemine karşı durulabilmesi için dayanışma çağrısı yapan Guterres, Linwood Camisinde olayda hayatlarını kaybedenler anısına bir çelenk bıraktı. Guterres ayrıca diğer saldırının gerçekleştiği Al Noor Camisini de ziyaret etti.

BM Genel Sekreteri, Al Noor Camisi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, yaşanan acı ve kederi gidermeye sözlerin yetmeyeceğini, ancak her iki camiyi de şahsen ziyaret ederek Müslüman topluluğa olan sevgisini, desteğini ve hayranlığını göstermek istediğini dile getirdi.

“Nefret söylemi sosyal medyada orman yangını gibi yayılıyor”

“Bu zor dönemde birbirimize destek olmalıyız” diyen Guterres, artan nefret söylemine karşı herkesin dayanışma içinde karşı durması çağrısı yaptı.

Kutsal mekanların korunması ve nefret söyleminin önlenmesi için iki yeni girişim başlattığını açıklayan Genel Sekreter Guterres, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos’tan kutsal mekanların korunmasına yönelik olarak bir BM Eylem Planı hazırlamasını; Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Adama Dieng’den de nefret söylemine karşı dayanışmayı güçlendirecek ve bir Eylem Planı hazırlayacak bir BM ekibi oluşturmasını istediğini bildirdi.

Guterres, “Nefret söylemi sosyal medyada bir orman yangını gibi yayılıyor. Bunu mutlaka söndürmeliyiz. Çevrim içi olsun çevrim dışı olsun, nefret söylemine yer yok” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.