Gıda Hattı

Yeni yıla sağlıklı bir başlangıç için öneriler!

25 Aralık 2017, 16:19
Paylaş
Yeni yıla sağlıklı bir başlangıç için öneriler!

Yılbaşı dolayısıyla gıda kaynaklı yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çeken Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, yılbaşı sofralarının kâbusa dönmemesi için basit ama etkili önerilerde bulundu.

Bayram, yılbaşı gibi özel günlerde yoğunlaşan alışveriş trafiği ve insanları bir araya getiren kalabalık sofralar, gıda güvenliğinin önemini bir kat daha arttırıyor.

yilbasi-diyeti-1-gidahattiYeni yıla sağlıkla girin!

Yılbaşı öncesi artan alışveriş trafiği, sahteciler için de bulunmaz bir fırsat yaratıyor. Yaklaşan yeni yıl öncesinde gerek fırsatçı kayıt dışı üreticilerin gerekse uygun koşullarda üretilmemiş, saklanmamış, hazırlanmamış gıdaların neden olabileceği sağlık sorunlarını gündeme getiren Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, alışverişte, gıdaları hazırlama ve tüketmede böyle günlerde her zamankinden daha özenli ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Yeni yıla yaklaşırken gıda kaynaklı yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çeken Saner, sevdiklerimizle paylaştığımız sofralarımızı tüm olumsuzluklardan uzak tutabilmemiz için alınması gereken basit tedbirleri hatırlattı. Saner, yılbaşı sofralarının kâbusa dönmemesi için basit ama etkili önerileri, şöyle sıraladı:

samim-saner-gidahatti
Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner

Merdiven altı ürünlerden uzak durun!

Merdiven altı olarak tabir edilen kayıt dışı üretici ve satıcılardan ambalajsız, etiketsiz gıda ürünlerini kesinlikle satın almayın. Özellikle yılbaşı, bayram gibi dönemlerde daha yoğun tüketilen ürünlerde sahtecilik arayışlarının daha yoğun olduğunu unutmayın.

gida-market-etiket-gidahattiAldığınız gıda ürünlerinin başta raf ömrü olmak üzere etiketlerini dikkatle okuyun. Amacınıza uygun ürünler satın aldığınızdan emin olun.

Alışveriş sırasında çiğ ve işlenmiş ürünleri, hayvansal ve hayvansal olmayan ürünleri, gıda ve gıda dışı ürünleri ayrı ayrı poşetleyin. Evinizde de aynı ilkelere uyulması gerektiğini unutmayın.

Alışverişte ve evde, gıdaların kendilerine uygun saklama koşullarında tutulduğundan emin olun.

Et, süt, yumurta gibi çabuk bozulabilen ürünleri yeterince satın alın, son tüketim tarihi geçmeden tüketin.

Eti (kanatlı veya kırmızı) yıkamadan pişirin.

patlican-sef-mutfak-gidahattiHijyene dikkat!

Genel hijyen kurallarına özen gösterin. Pişirilmiş ürünlerin oda sıcaklığında 2 saatten fazla kalmamasına dikkat edin.

Evde veya yemeği hazır tüketeceğiniz ev dışı ortamlarda sıcak yemeklerin yeterince sıcak, soğuk yemeklerin ise yeterince soğuk olmasına özen gösterin. Ilık bekleyen yemeklerde riskin arttığını hatırlayın.

Et ürünlerinin merkez noktaları dahil iyi pişmiş olmasına özen gösterin.

Taklit, tağşiş ve gıda güvenliği risklerinin çok büyük bölümünün kayıt dışından uzak durarak ve basit hijyen kurallarını uygulayarak önlenebileceğini unutmayın.

Gıda Güvenliği Kongresi

Gıda Güvenliği Derneği olarak, ülkemizde ve bölgemizde konusu salt gıda güvenliği odaklı tek kongre olma özelliği taşıyan Gıda Güvenliği Kongresi'ni iki yılda bir düzenlediklerini de belirten Samim Saner, 6.'sı 3-4 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan kongrede de gıda güvenliği konusunda benzer konuların ulusal ve uluslararası katılımcılar tarafından ele alınacağını bildirdi. Kongre için online kayıtlar başladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.