Gıda Hattı

Yeni yıl öncesi dünyanın endişesi çok!

20 Aralık 2021, 13:14
Paylaş
Yeni yıl öncesi dünyanın endişesi çok!

Yılbaşı öncesi 28 ülkeyi kapsayan Dünyanın Endişeleri Araştırması’na göre, Covid-19 endişesi azalmaya başlarken, kamuoyunun odağı para ve istihdam üzerine yoğunlaşıyor. Dünya ülkelerinde endişeler; yoksulluk, işsizlik, koronavirüs, iklim değişikliği başlıklarıyla sıralanırken, yoksulluk ve sosyal eşitsizlik, Türkiye'de en önemli endişe konusu!

Araştırma şirketi Ipsos, pandeminin başlangıcında üretmeye başladığı «İşaretler» yazı dizisini “yeni normal” olarak da adlandırılan süreçte devam ettiriyor.

Türkiye’den ve farklı ülkelerden deneyimli araştırmacı kadrolar tarafından hazırlanan bilgiler, analizler ve önerilerin paylaşıldığı İşaret’lerin 34. Sayısında, şöyle denildi:

“Koronavirüs (COVID-19) salgını; hükümetleri, şirketleri ve bireyleri bir dizi zorluğa yanıt vermek durumu ile karşı karşıya bıraktı ki bahsedilen zorluklar «yüzyılda bir» oluşacak zorluklar olarak tanımlanıyor.

Önümüzde ise; izlenmesi ve ölçümlenmesi gereken pek çok konu ile karşı karşıya olduğumuz süreç halen devam ediyor. Hükümetler, krizi yönetme ve kamuoyunu bilgilendirme baskısına yönelik hareket ederken; büyük ve küçük ölçekli işletmeler, çalışanları ve müşterileri için doğru kararları vermenin yollarını arıyorlar. Bireylerde ise tutum ve davranış değişiklikleri gözlemleniyor.”

Dünyanın Endişeleri Araştırması

Çeşitli sosyal ve politik konularla ilgili kamuoyunun endişelerinin aylık olarak izlendiği Dünyanın Endişeleri Araştırması’nın sonuncusu, 28 ülkeden toplam 19 bin 21 bireyle gerçekleştirildi.

İşaretler’de özetine yer verilen araştırma, 22 Ekim – 5 Kasım 2021 tarihleri arasında genel nüfuslarına kıyasla daha şehirli, eğitimli ve nispeten daha varlıklı kesimlerle yapıldı.

Dünyanın endişeleri neler?

Çalışmaya göre; Covid-19 endişesi azalmaya başlarken, kamuoyunun odağı para ve istihdam üzerine yoğunlaşıyor. Araştırmadan öne çıkanların derlendiği özette dünya ülkelerinin endişelerinden; fakirlik, işsizlik, Koronavirüs, İklim değişikliği başlıklarına yönelik ifade tutum ve davranışlar inceleniyor.

Yoksulluk ve sosyal eşitsizlik, Türkiye’de en önemli endişe konusu!

Araştırmaya katılan 28 ülkenin ortalama sonuçlarına göre Covid-19’un küresel endişe olmasının azalmasından bu yana ikinci kez Yoksulluk ve Sosyal eşitsizlik endişe sıralamasında başı çekiyor. Üçte birlik kesim (%32) ülkelerinin hali hazırda karşı karşıya olduğu en önemli konu olarak bunu belirtiyor.  Yoksulluk ve Sosyal eşitsizlik konusunda Rusya (%52) listede başı çekiyor, bunu Kolombiya (%47), Macaristan (%44), Brezilya (%43) ve Türkiye (%43) izliyor.

Bir önceki aya göre orta seviyeli bir yükseliş şu ülkelerde göze çarpıyor: Türkiye (+5) ve Japonya, Malezya, İsveç ve Polonya (tümü +4). Yoksulluk ve Sosyal eşitsizlik 4 ülkede en önemli endişe konusu olarak belirtiliyor: Rusya, Brezilya, Türkiye ve Almanya.

İşsizlik, Dünyanın en önemli ikinci sorunu

İşsizlik küresel olarak en çok endişelenen ikinci konu olarak belirtiliyor. Her 10 kişiden üçü (%30) ülkelerinin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri olarak işsizliği belirtiyor.  İşsizlik konusunda en çok endişelenen ülke Güney Afrika olmaya bu ay da devam ediyor (%66) Bunu İspanya (%56), İtalya (%53) ve Güney Kore (%50) izliyor. İşsizlik konusundaki endişe oranında bir önceki aya göre en yüksek artış İsveç ve Belçika’da (+4 puan) görülürken; Türkiye’de 11 puan ve Suudi Arabistan’da 10 puanlık düşüş görülüyor. İşsizliğin en önemli endişe konusu olduğu 5 ülke: Güney Afrika, İspanya, İtalya, Güney Afrika ve Hindistan.

Küresel sıralamada en çok endişe veren üçüncü konu, Covid-19

Ipsos’un yapmış olduğu araştırmada %28’lik bir oranla, bu endişenin belirtilmeye başladığından bu yana en düşük seviyesi görüldü. İki ay önce Covid-19 konusundaki endişe %36 idi. Nisan 2020 – Eylül 2021 arasındaki dönemde ise Koronavirüs en endişelenilen konu olarak belirtiliyordu. Koronavirüs endişesinde aydan aya en çok artış Hollanda ve Belçika’da görülürken (+12 puan), Israil’de 14 puanlık düşüş görülüyor.

Yine de Covid-19 halen 6 ülkede en çok endişelenilen konu olarak belirtiliyor. Bu ülkeler Japonya, Avustralya, İngiltere, Suudi Arabistan, Kanada ve ABD. Türkiye’de ise koronavirüs en çok endişelenilen konular arasında 4. sırada geliyor.

İklim Değişikliği

BM İklim Değişikliği Konferansı COP 26 ile de gündemi yoğunlaştıran iklim değişikliği konusu küresel kamuoyunun endişelerinde dokuzuncu sırada… Araştırmaya Türkiye’den katılan bireyler nezdinde ise ülke için endişelenilen konular arasında iklim değişikliği %8 ile yine 9. sırada beliriyor.

“Katılımcılara göre ülkelerindeki gidişat yanlış yönde”

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik; verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Önceki haftalarda Türkiye’de ekonomiye dair endişelerin salgının önüne geçtiğini paylaşmıştık. Ekim sonu-Kasım başında içinde Türkiye’nin de bulunduğu 28 ülkede gerçekleştirilen “Dünyanın Endişeleri” araştırmasının sonuçlarına göre bu şekilde düşünen tek toplum biz değiliz. 28 ülkenin ortalamasına baktığımızda fakirlik, sosyal eşitsizlik ve işsizlik, yolsuzluk konularının Koronavirüs salgınından daha büyük endişe yarattığını görüyoruz. İşin daha da can sıkıcı tarafı şu ki, bu ülkelerden araştırmaya katılanların üçte ikisi ülkelerindeki gidişatın yanlış yönde olduğunu düşünüyorlar. Yakın zamanda bu endişeleri giderecek düzelme beklenmiyor.

Öte yandan eğitim, iklim değişikliği, göç gibi aslında geleceğimizi kökten etkileyebilecek makro başlıklara dair endişeler göreceli olarak gerilerde kalıyor. Endişeler daha kısa vadeli, hemen bugünümüzü etkileyecek konulara yoğunlaşıyor, mesela yolsuzluklar, suç-şiddet, enflasyon vb. Bugüne dair endişelenmekten yarına sıra gelemiyor.

Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik

“Sosyal eşitsizlik, yoksulluk endişesi en yüksek 5. ülkeyiz”

Ülkemiz iklim değişikliği, salgın konularında 28 ülke ortalamasının altında bir endişe seviyesine sahip. İşsizliğe dair endişemiz ortalamaya yakın iken yoksulluk & sosyal eşitsizlik endişesi en yüksek 5 ülke arasında yer alıyoruz.

Yoksulluk & sosyal eşitsizlik konusunda endişesi yüksek ülkeler arasında Almanya ve Japonya’nın da olması dikkatimi özellikle çekti. Bu durumun her iki ülke vatandaşlarının gelirin adil dağılımına verdikleri önemin çok net bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Koronavirüs salgınının en derinden vurduğu iki Avrupa ülkesi İspanya ve İtalya ise işsizlik endişesi başlığında öne çıkıyorlar. Öyle ki gelişmiş ekonomiye sahip bu iki ülkedeki işsizlik endişesi seviyesi, Arjantin, Brezilya, Meksika, Türkiye gibi kırılgan olarak nitelendirilen ekonomilere kıyasla daha yüksek.

Salgın, Uzak Doğu ülkelerinde hala büyük endişe kaynağı!

Gündemin yakıcı başlığı salgın, Malezya, Güney Kore ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde hala yüksek endişe nedeni. Yaklaşık 1 ay önce gerçekleştirilmiş bir araştırma olması nedeni ile artan vaka sayılarının Avrupa ülkelerinde yarattığı muhtemel endişeyi göremiyoruz, keza Omicron varyantı da o dönemde henüz gündeme düşmemiş olduğu için Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bile düşük bir endişe seviyesi söz konusuymuş. Takip eden ay içinde salgın cephesinde değişiklikler yaşandı. Dünyanın Endişeleri araştırmasının bir sonraki döneminde salgına dair başka bir resim görebiliriz.”

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.