Gıda Hattı

Yeni yapay zeka, hayalleri gerçeğe dönüştürüyor!

22 Eylül 2020, 13:00
Paylaş
Yeni yapay zeka, hayalleri gerçeğe dönüştürüyor!

Bir grup araştırmacı, insanların düşüncelerini okuyarak görüntü oluşturabilen yeni bir beyin – bilgisayar arayüzü geliştirdi. Bunun anlamı, kurduğunuz hayallerin görüntüsünün oluşturulabilmesi.

Helsinki Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının geliştirdiği yeni yapay zeka, beyin sinyallerini işleyerek kişilerin düşündüğü kişilerin yüzlerine ait görüntüler oluşturuyor.

Yapılan çalışmanın sonuçları, Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın önemi ne?

Beyin – bilgisayar arayüzleri yeni bir fikir değil. Belirli engelleri olan kişilerin yaşam kalitesini arttırmak isteyen bazı araştırmacılar, kişilerin düşüncelerini okuyan sistemlerin bazı kelimeleri söylemesini veya bilgisayar ekranındaki fare imlecinin hareket etmesini sağlayan sistemler geliştirmişti.

Kişilerin düşüncelerini anlayıp sese dönüştürebilen bir yapay zeka, konuşma yeteneğini kaybeden kişiler için çok önemli bir işlev görebilir. Hayallerin görüntüye dönüşmesi çok başka bir konu olsa da, Finli araştırmacılar beyin – bilgisayar arayüzü konusunda önemli bir adım atmışa benziyor.

Araştırmacılara göre teknoloji henüz oldukça erken bir aşamada. Yalnızca kişilerin düşüncelerindeki geniş konseptler arasında (yaş, renk veya birinin gülümseyip gülümsemediği) ayrım yapabiliyor. Ancak araştırmanın yazarları çalışmalarının “bilgisayarların elektroensefalogramı (EEG) temel alarak sübjektif düşünceleri okumak üzere eğitilebileceğini” gösterdiğini, bu nedenle önemli olduğunu söyledi.

Geliştirdikleri tekniğe “nöro uyarlanabilir üretken modelleme” adını veren ekip, bu yöntem sayesinde kişilerin düşüncelerindeki daha ince detayları çözebilen bir arayüz oluşturulmasını ümit ediyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.