Gıda Hattı

Yeni varyantların türemesi hakkında açıklama DSÖ'den geldi! Dikkat...

8 Mart 2022, 09:46
Paylaş
Yeni varyantların türemesi hakkında açıklama DSÖ'den geldi! Dikkat...
Yeni varyantların türemesi hakkında açıklama DSÖ'den geldi! Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve beraberindeki uluslararası kuruluşlar, koronavirüsün yabani hayatta yayılmasının yeni varyantların türemesini kolaylaştırma endişesi bulunduğunu belirtti. DSÖ, ayrıca virüsün hayvanlar arasında geçişini yakinen takip ettiklerini açıkladı.

Yeni varyantların türemesi hakkında açıklama DSÖ'den geldi! DSÖ ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nden yapılan ortak yazılı açıklamada, Kovid-19'un hayvanlar arasında yayılması konusu ele alındı.

Açıklamada, virüsün genellikle insandan insana bulaştığı gibi bazı hayvan türlerine de bulaştığının gözlemlendiği belirtilerek, "Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar başta olmak üzere büyük kedi, vizon, gelincik ve ak kuyruklu geyik gibi çiftlik hayvanları veya yabani hayvanlara da virüs bulaşabiliyor." ifadesi kullanıldı.

Bu hayvanlardan ak kuyruklu geyiklerin insana virüs bulaştırma ihtimalinin halihazırda incelendiği kaydedildi. Bu virüsün, ak kuyruklu geyiklerin bulunduğu doğal alana yakın yerleşim yerlerinde bazı insanlara da bulaştığı tespit edildi.

Açıklamada 3 örgüt, hayvan ile insan arasında virüs dolaşımı ve Kovid-19'un, bulaştığı hayvanlarda evrilme riskinin azalması için tüm ülkeleri tedbir almaya çağırdı. DSÖ'nün bundan önceki raporlarında da Kovid-19'un insandan hayvana bulaşma riski ele alınmıştı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.