AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yeni teknikle beyin omega 3 düzeyi yükseliyor

Yeni teknikle beyin omega 3 düzeyi yükseliyor
15 Ocak 2019, 22:10

Omega 3 yağ asitleri olan DHA ve EPA'nın beyindeki miktarını artırmak, bunların Alzheimer, depresyon gibi rahatsızlıklar üzerine etkisini ortaya koyabilmek için önem taşıyor. Ancak bunu yapmak kolay değil. Bu yağ asitlerini içeren gıda takviyelerinin beyindeki miktarları artırdığına yönelik fazla kanıt yok. Bir kişinin beyindeki EPA miktarını ölçülebilir düzeyde artırabilmesi için her gün küçük bir bardak içmesi gerekir, bunun da yan etkileri olabilir.

Illinois Üniversitesi'nden araştırmacılar, beslenme rejimine EPA'nın bir liyofosfolipid formunu (LPC-EPA) eklemenin farelerin beynindeki değerleri 100 kat artırdığını ortaya koydu. Bu sonucu elde etmek üzere farelerin yemine eklenen miktar insana uyarlandığında günlük çeyrek gram civarına karşılık geldi. Sonuçlar Journal of Lipid Research dergisinde, Balık Yağı Takviyeleri ekinde yayınlandı.

Kan-beyin bariyeri, beynin gümrük kapısı

Beyin vücutta en fazla korunan organımız. Vücudumuzda yer alan ve kan-beyin bariyeri adı verilen bir sistem sayesinde, kandaki bütün maddelerin olduğu gibi beyine geçmesi engelleniyor. Bu nedenle örneğin beyin dokusuna yönelik ilaçların özel bir yapıya sahip olması gerekiyor.

Araştırmacılar, balık yağındaki EPA'nın kan-beyin bariyerini kolaylıkla aşamadığını ifade ediyor. Ancak LPC-EPA, bir taşıyıcı yolu ile bariyeri aşarak beyin dokusuna girebiliyor. Bu sayede beyindeki EPA düzeyini artırmak için bardak bardak balık yağı içmeye de gerek kalmıyor.

Omega 3 yağ asitlerinin Alzheimer hastalığına etkisi ölçülebilecek

Araştırmacılar bu tekniği kullanarak, omega 3 yağ asitlerinin beyinde yaptığı etkileri ortaya koyacak çalışmaların önünü açmayı amaçlıyorlar. Bu çalışmalar sonucunda EPA, DHA gibi omega 3 yağ asitlerinin beyinle ilgili Alzheimer, depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde ilerleme kaydedilebileceği düşünülüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.