AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yeni nesil sütün yararının farkında…

Yeni nesil sütün yararının farkında…
14 Ekim 2015, 13:46

Tetra Pak 2015 Süt Endeksi açıklandı. Endekste yer alan uluslararası tüketici araştırması; sağlığına önem veren ve yoğun tempolu hayat süren yeni neslin, sütün faydalarının farkında olduğunu ortaya koyarken, bu farkındalık, süt tüketiminin artması için fırsatlar da sunuyor.

tetrapak motto TRTetra Pak’ın açıkladığı 8. Süt Endeksi’nde yayınlanan tüketici araştırması, dünyanın her yanındaki tüketicilerin, sütün faydaları hakkında olumlu görüşe sahip bulunduğunu ve sütün besleyici değerinin farkında olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma, süt endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlerin yenilikçi ürünler sunma, pazarlama ve iletişime taze bir yaklaşım getirme yoluyla sütün her yaştan tüketiciye hitap edecek şekilde yeniden canlandırılması gerektiğini vurguluyor.

Araştırmada; gıda endüstrisinin yıllardır bulunduğu bildirimlere göre her zamankinden daha aktif yaşam süren ve sağlığına önem veren yeni bir kuşağın itici gücüyle, besleyici ama pratik ürünlere olan talebin giderek arttığı görüşüne yer veriliyor.

Buna göre; insanlar hali hazırda sütü “besleyici”, “sağlıklı”, “iyi bir kalsiyum kaynağı” ve “lezzetli” olarak tanımlıyor. Ancak üreticilerin de değişen yaşam tarzlarını yansıtan içecekler bulup geliştirmesi gerekiyor.

Tetra Pak Grubu Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson bu durumu, “Tüm coğrafyalarda süt ürünlerini canlandırmanın anahtarı, sütün pratik, lezzetli, keyif veren bir ürün olarak herkese hitap edebileceğini gösterecek ihtiyaca göre düzenlenmiş yeni ürünler oluşturmak ve iletişim kampanyaları hazırlamak suretiyle insanları süt içmek konusunda heyecanlandırmaktır” şeklinde yorumladı.

Araştırmaya yer verilen 8. Süt Endeksi’nde; süt endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlerin dört küresel ürün trendi çerçevesinde yeni içecekleri başarılı bir şekilde piyasaya sunduğu durumlar da örneklendiriliyor. Bu trendler arasında keyif ürünleri, sütün daha kolay sindirilmesini sağlayan veya ilave edilmiş sağlık faydalarıyla sunulan kişiye özel hazırlanmış ürünler, hareket halinde veya atıştırmalık olarak tasarlanmış ürünler ve organik veya ‘doğal’ değerleri öne çıkaran “saf” süt bulunuyor.

Türkiye’de durum

Türkiye ambalajlı süt pazarına ilişkin bilgileri paylaşan Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Verda Telyaz da, “Türkiye’de işlenmiş ambalajlı süt pazarı son beş yılda yaklaşık yüzde 3 büyüme göstererek 1,290 milyon litreye ulaştı. İşlenmiş ve ambalajlı süt tüketiminin ise 2016 yılında yaklaşık yüzde 4 artması bekleniyor.” dedi.

Kentleşme, kişi başı gelir seviyesinin yükselmesi ve kadınların iş yaşamında daha sık bulunması gibi yaşam tarzı değişimlerinin tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını da değiştirdiğini belirten Telyaz, sürekli artan tempo ve iletişim ortamında tüketicilerin dışarıda kolayca tüketebilecekleri besleyici ve keyifli ürünlere yöneldiklerini söyledi. Telyaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizdeki süt tüketiminin büyük kısmı sade süt olarak gerçekleştiği ve gelişmiş ülke pazarlarındaki ürün çeşitliliğinin çok gerisinde bulunduğumuz bir gerçek. Dünyada gelişen trendleri de göz önüne alarak önümüzdeki dönemde özellikle belirli ihtiyaçlara yönelik yüksek proteinli ya da laktozsuz süt gibi katma değerli ürünler ve genç nüfusa hitap eden sütlü içeceklere talebin ülkemizde de artmasını bekliyoruz. Bu talebin sütlü içecekler pazarında ürün çeşitliliğini artıracağına inanıyoruz.

Tüketiciler sağlık beslenme konusunda da giderek bilinçlenmektedir. Ambalajlı süt tüketiminin her yıl artması, tüketicilerin açık sütteki riskler konusunda giderek daha fazla bilinçlendiğinin de bir göstergesi. Ambalajlı süt, kaynağı ve içeriği belirsiz açık süte karşı en iyi alternatif. Dolayısıyla tüketiciler riskli olanı değil, kaynağından kendilerine ulaşıncaya kadar tüm süreçleri kontrollü olan ambalajlı sütleri tercih ediyor, riskli olanı değil sağlıklı olanı satın alıyor.”

Dünyanın önde gelen gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketi Tetra Pak, 80’in üzerinde ülkede bulunan 23 binin üzerinde çalışanıyla dünya genelinde 170’den fazla ülkede güvenli, yenilikçi ve çevre dostu ürünler sunuyor. Şirketin, “PROTECTS WHAT’S GOOD™” (İyi Olanı Korur) sloganı, gıdaları her yerde güvenli ve erişilebilir kılma vizyonunu yansıtıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.