Gıda Hattı

Yeni koronavirüs ilacı deneniyor: Anında bağışıklık sağlayacak!

27 Aralık 2020, 15:00
Paylaş
Yeni koronavirüs ilacı deneniyor: Anında bağışıklık sağlayacak!

İngiliz bilim insanları tarafından denenen yeni bir ilaç, koronavirüs bulaşan bir kişide COVID-19 hastalığının gelişmesini engelleyebilir. Uzmanlara göre ilaç testlerden başarıyla geçerse milyonlarca insanın hayatını kurtarabilir.

Antikor tedavisi olarak da adlandırılan ilaç, verildiği kişilerde hastalığa karşı anlık bağışıklık sağlayabilecek. Bu sayede hastanede tedavi alan hastalara acil bir tedavi olarak verilebilecek.

Benzer şekilde, virüs bulaşan bir kişiyle aynı evde yaşayanlara bu ilaç verildiğinde, onların hasta olması önlenebilecek. İlaç hastalığın hızlı yayıldığı ortamda bulunan üniversite öğrencilerine, huzurevinde kalan hassas gruplara da verilebilecek.

| Bill Gates'ten normale dönüş için bu kez iyimser tahmin! |

Laboratuvarda üretilen antikorlar kullanılıyor

İlaç, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi'nin (NHS) tarafından desteklenen University College London Hospital (UCLH) ile AstraZeneca ortaklığı ile geliştirildi.

AstraZeneca tarafından tasarlanan ilaç, AZD7442 olarak adlandırılan, uzun süre etkili bir antikor kombinasyonunu içeriyor. AZD7442, enfeksiyonla mücadele etmek için vücut tarafından geliştirilen antikorlar yerine, laboratuvarda üretilen monoklonal antikorları kullanıyor.

Öte yandan, Oxford Üniversitesi ile yine AstaZeneca tarafından geliştirilen aşının da önümüzdeki günlerde İngiltere’de kullanım onayı alması bekleniyor.

Yeni ilaç 12 aya kadar bağışıklık sağlıyor!

Yeni ilacı geliştiren ekip, antikor kokteylinin COVID-19’a karşı 6 – 12 ay arası koruma sağlamasını bekliyor. İlaç testlerine katılanlara 2 doz birlikte verildi. İlaç onaylanırsa, son 8 gün içerisinde virüse maruz kalan kişilere uygulanabilecek.

İlaç testlerinden elde edilen verilen incelenmesinden sonra, ilacın Mart veya Nisan aylarında onay alması bekleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.