Gıda Hattı

Bu yeni font öğrencilerin hayatını değiştirecek!

30 Eylül 2018, 16:11
Paylaş
Bu yeni font öğrencilerin hayatını değiştirecek!

MSCHF isimli pazarlama firması tarafından geliştirilen yeni bir font, dijital ortamlarda hazırlanan yazıların %10 daha uzun görünmesini sağlayacak.

Times Newer Roman adı verilen font, internet ortamında yayınlandı.

İki font arasındaki fark bu görselde ortaya çıkıyor. Sarı renk Times New Roman'a, siyah renk ise yeni fonta ait. Siyah renkli yazıların daha uzun bir yer kapladığı anlaşılıyor.

Fontun yayınlandığı internet sitesinde, bir sayfayı doldurmak için Times New Roman’a kıyasla %13 oranında daha az kelimeye ihtiyaç duyulduğu bilgisi veriliyor.

Üstelik görünüm olarak Times New Roman'dan bir farkı olduğu anlaşılmıyor...

Yeni font ismini nereden aldı?

Yeni fontun ismi de dikkat çekici. En çok kullanılan fontlardan olan Times New Roman’dan ilham alınarak geliştirilen fontta, ‘yeni’ anlamına gelen New kelimesi yerine ‘daha yeni’ anlamına gelen Newer kelimesi kullanıldı.

15 sayfadan oluşan, satır aralığı standart, font büyüklüğü 12 olan bir doküman Times New Roman ile yazıldığında 6.680 kelime içeriyor. Yeni fontta ise bu rakam sadece 5.833. Bu da 15 sayfalık bir ödev hazırlayan bir öğrencinin en az 800 kelime daha az yazarak ödevini tamamlayabileceği anlamına geliyor.

Yeni fontun yayınlandığı siteye göre Times Newer Roman, Times New Roman ile yazılması gereken ancak sayfa eksiği bulunan akademik yazıları uzatmak amacıyla tasarlandı.

Öğrenciler için neden önemli?

Özellikle belirli üniversite bölümlerinde öğrencilerin gerek sınav, gerek de ödev amacıyla yazılar hazırladığı biliniyor. Yurt dışında essay veya paper adı verilen bu ödevler ülkemizde de birçok üniversitede uygulanıyor.

Bu ödevlerde öğrencilerin genellikle belirli sayfa sayısını tutturması ve özgün yazılar kaleme alması isteniyor.

Benzer uygulamaları yüksek lisans ve doktora tezlerinde de görmek mümkün. Bu yeni font sayesinde aynı yazıyla daha fazla sayfayı doldurmak mümkün olacak.

Daha fazla bilgi almak için ürünün internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.