AramaArama
Gıda Hattı

Yeni doğmuş memeliler geldikleri dünyayı nasıl hayal ederler?

14 Ağustos 2021, 10:09
Paylaş
Yeni doğmuş memeliler geldikleri dünyayı nasıl hayal ederler?

Memeli hayvanlar,  yavrularını doğurarak dünyaya getirir ve sütle beslerler. İnek, kedi, köpek, at, maymun, yarasa, fare, balina gibi hayvanları memeli hayvanlara örnek olarak verebiliriz. Peki, bu hayvanlar dünyaya gelmeden önce gelecekleri ortamı nasıl hayal ederler?

Memeli hayvanların birçoğu insanlar gibi anne karnında gelişmekte ve doğumla dünyaya gelmektedir. Onlar da aynı insanlar gibi ilk aylarında anne sütü ile yaşama tutunmaktadır. İlk beslenmeleri süt ile olmaktadır. Dünyadaki en büyük memeli hayvan türü balina iken en küçük memeli türü ise cüce faredir.

Yeni doğan bir memeli hayvan, dünyaya geldiği ve ilk kez gözlerini açtığında etrafını görsel olarak algılayabilmektedir. Memeliler gözleriyle görür, kulaklarıyla duyar ve burunlarıyla koklarlar.

Bu konuda dünyada yapılan sistematik ve bilimsel araştırmalar mevcuttur. Bu çalışmalar, memeli hayvanların dünyayı daha doğmadan anne karnında hayal ettiklerini göstermiştir. Yine başka bir araştırma, memeli hayvanların dünyaya geldikleri ve gözlerini ilk açtıkları anda oldukça karmaşık davranışlar sergileyebileceklerini ortaya koymuştur.

Hayvancılık nedir

Gözlerini açmadan ne göreceğini hayal etmek, beyin devrelerinin doğumda kendi kendine organize olmasından ve erken öğrenim yetisinin bir kısmın yapılmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

  • Fareler doğumdan hemen sonra çevrelerinde hızlı bir şekilde gezinme yeteneklerinin gelişmesinden dolayı insanlardan farklıdır.
  • Ayrıca insan bebeği aynı zamanda nesneleri anında algılayabilmektedir. Görme alanları boyunca hareketi tanımlayabilmektedir. Bu da görsel mekanizma sistemlerinin doğumdan önce hazır olduğunu kanıtlar.

Fareler, elbette doğumdan hemen sonra çevrelerinde hızla gezinme yetenekleri bakımından insanlardan farklıdır. Memelilerde hayal edilmesi zor görünen yön bulma ve bu görevlerini yerine getirmelerini sağlayan duyu veya duyu organlarının gelişimleri araştırılmıştır.

Memeli hayvanlar üzerinde yapılan bu araştırmalar, ister  gece gökyüzünün altında olsun isterse mağaralarda ve tünellerde güvenle gezinebildiklerini, yönlerini kolaylıkla bulabildiklerini ortaya koymuştur. Bunun sebebinin de manyetik yani yönelim duyu sisteminin gücünden kaynaklandığı söylenebilmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.