AramaArama
Gıda Hattı

Yeni bir tür fermente süt ürünü raflarda yerini alabilir

10 Mart 2019, 16:35
Paylaş
Yeni bir tür fermente süt ürünü raflarda yerini alabilir

Bakterilerden oluşan biyofilmler genellikle kirlenmenin ya da hastalığın habercisidir. Ancak bunlar insan eliyle üretildiğinde faydalı işler için de kullanılabilirler. Yapılan son çalışma, nanofiber yapraklar üzerinde üretilen biyofilmlerin insan sağlığına oldukça faydalı, dayanıklı probiyotik canlıların bağırsaklara yerleştirilmesinde kullanılabilecek bir fermente süt ürünü üretiminde kullanılabileceğini gösterdi.

Amerikan Kimya Cemiyeti'nin bilimsel yayını olan Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayınlanan çalışma yeni bir süt ürününü market raflarına koyabilir. Biyofilmler, bakteri hücrelerinin, hücre dışında bir matriks yapı oluşturarak burada girift bir yapıda büyümesi meydana gelir. Çoğu zaman dış koşullara karşı çok dayanıklı olan bu biyofilmler hakkında çoğu araştırma, patrojen bakteriler göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

Hastalık yapan bakterilerin biyofilm halinde vücutta üremeleri büyük sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle daha önceki tıbbi araştırmalar genel olarak bu biyofilmlerin oluşmasının önlenmesini, oluşmuş olanların parçalanmasını sağlamaya yönelikti. Diğer yandan, yapılan son çalışmada araştırmacılar, vücudumuz için faydalı bakterilerden olan, yoğurt gibi fermente ürünlerde bulunan Lactobacillus plantarum'un en iyi şekilde nasıl üretilebileceğini incelediler.

Probiyotiklerin dayanıklı olması şart

Tüm probiyotik bakteriler gibi bu bakterinin de tüketiciye ulaştırılması konusunda en büyük sıkıntı, mikroorganizmanın market raflarında uzun süre dayanmak zorunda olması yanında, yenildiği zaman da aşırı asitli bir ortam olan mideden geçerken canlılığını kaybetmemesi. Araştırmacılar bu soruna çözüm bulmak amacıyla bakterileri oluşturdukları selüloz asetat membran üzerinde yetiştirdiler. Bu madde biyofilmlerde doğal olarak bulunan hücre dışı matriks yapıyı taklit etti.

Küçük bir yerde devasa bir yüzey alanı sağlayan nanofiber bir madde olan selüloz asetat bakteri biyofilmi için bir iskelet görevi gördü. Bu madde üzerinde koloni oluşturan bakteriler, daha sonra biyofilmlere dönüştü. Bu biyofilmler daha sonrasında sütün fermente edilmesi için kullanıldı. Biyofilm halindeki bakterilerin, laboratuvar ortamında taklit edilen sindirim koşullarına, tek başına bakteri hücrelerinden daha dayanıklı olduğu görüldü. Fermantasyon sırasında biyofilmden ortama sürekli canlı bakteri salınımı olduğu görüldü. Fermente süt ürününün depolanması sırasında, ürünün içine yayılan bu bakteri hücrelerinin daha dayanıklı olduğu da tespit edildi.

Araştırmacılar bu bulgulara dayanarak, üzerinde biyofilm oluşturulmuş nanofiber membranların biyoteknoloji ve fermantasyon sektörlerinde başlangıç kültürü olarak kullanılabileceklerini gösterdiklerini öne sürdüler. Çalışma sonuçlarının tekrarlanabilir ve güvenilir olması halinde yeni bir tür probiyotik süt ürünü raflarda yerini alabilir gibi görünüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.