AramaArama
Gıda Hattı

Yeni bir fosil bulundu: Dünyanın en eski hayvanı olabilir!

30 Temmuz 2021, 18:52
Paylaş
Yeni bir fosil bulundu: Dünyanın en eski hayvanı olabilir!

Kanada’nın Kuzey batısından bulunan bir fosil, hayvan yaşamı tarihinin baştan yazılmasına neden olabilir.

Başlıca birçok hayvan grubu ilk kez 541 milyon yıl önce, Kambriyen patlaması döneminde ortaya çıktı. Ancak yeni yapılan ve sonuçları Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye göre Kanada’nın Kuzey batısında bulunan sünger fosilleri, bu tarihten 350 milyon yıl daha eski olabilir.

Sonuçların teyit edilmesi halinde, hayvanların ortaya çıkışına ilişkin tarihte önemli bir değişiklik olabilir.

Bu antik keşif, palentoloji uzmanları arasında büyük bir tartışma başlattı. Araştırmanın yazarı, Kanada Laurentian Üniversitesi’nden Elizabeth Turner, “Eğer ben haklıysam, hayvanlar geleneksel hayvan fosillerinin ortaya çıktığı tarihten çok önce ortaya çıkmış demektir. Bu da, hayvanların fosillerin çok iyi korunmadığı, bilinmeyen bir dönemde de yaşadığını gösterir” diye konuştu.

Garip ve harika şekiller!

Bazı bilim insanları ise, Turner keşfettiği 890 milyon yıllık fosillerdeki mikroskobik şekillerin bir sünger olduğunu düşünmüyor.

Fosil mercanları araştıran, Edinburgh Üniversitesi’nde yerbilimci olan Rachel Wood, “Bu, tüm diğer ihtimalleri elemeniz gereken çok büyük bir iddia. Örnek verecek olursam, mikroplar da harika, ilginç şekiller ve formlar oluşturabilir” dedi.

Bazı kristallerin canlılar tarafından oluşturulanlara benzer bir şekilde büyüyebileceğini de söyleyen Wood, Turner’ın bulduğu kaya örneklerinin fosil dahi olmayabileceğini söyledi.

Görsel: Elizabeth C. Turner, doi.org/10.1038/d41586-021-02066-9

Soldaki resimdeki kayalarda görülen kristal tüplerin, 890 milyon yıllık bir süngerin kolajen benzeri iskeletinin çürüdüğünde ve fosilleştiğinde oluşabileceği düşünülüyor.

Sağdaki resimde ise, bazı modern sünger canlılarının iç yapısı görünüyor. Bu yapının soldaki kayadaki şekillere benzemesi dikkat çekiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.