AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni askerlik sistemi tablo

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni askerlik sistemi tablo
8 Mart 2019, 17:31

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak diyenler için beklenen açıklama geldi, yeni askerlik sistemi tablo ve bedelli askerlik ücreti belli oldu.

Buna göre bedelli askerlik ücreti "40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6" olarak hesaplanacak. Bu hesaplamaya göre bugün itibariyle bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi.

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi nasıl olacak sorusunun tüm detaylarını açıkladı.

MSB'nin internet sitesinde yer alan yeni askerlik sisteminin detaylarının yer aldığı şemaya göre, yeni askerlik sisteminde üç ayrı başlık bulunuyor.

Yeni askerlik sistemi tablo
Yeni askerlik sistemi tablo

Yeni bedelli askerlik sistemi kimi kapsayacak?

Yeni askerlik sistemi tablo şeması bedelli askerlik, yükümlü er ve erbaş, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik başlıklarına ayrılıyor. Lise mezunu gençler için 1 ay temel askerlik zorunlu olacak.

  • Bu süre sonunda belirli bir ücret ödeyenler bedelli askerliğe ayrılabilecek ve terhis olacak.
  • Bir aylık eğitim sonrası devam etmek isteyenler 5 ay daha görev yapacak. Bu askerler bu görevi esnasında harçlık adı altında bir ödeme alabilecek. İstedikleri takdirde 5 ay bitiminde terhis olacak.
  • Eğer 5 ay bitiminde devam etmek isterlerse 6 ay daha maaş alarak görev yapabilecek. Bu sürenin sonunda askerler ya terhis olacak ya da ihtiyaca ve duruma göre sözleşmeli uzman er ve erbaş olabilecek.

Bedelli askerlik ücreti 2019

Meslek yüksekokulu mezunları için temel askerlik eğitim süresi 2 ay olacak

Meslek yüksekokulu mezunları için temel askerlik eğitim süresi 2 ay olacak. Sonrasında yedek astsubay olarak 10 ay daha maaş alarak görev yapacak. Bu askerler toplam 12 aylık görev süresinin sonunda isterlerse terhis olabilecek. Duruma göre bu askerler astsubaylığa da geçiş yapabilecek.

Bedelli askerlik ücreti 2019

Bedelli askerlik ücreti "40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6" olarak hesaplanacak. Bu hesaplamaya göre bugün itibariyle 2019 bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi.

Dövizli askerlik ücreti ise bedelli askerlik ücretine göre hesaplanacak, 2019 yılındaki miktar henüz hesaplanmış değil.

Yeni askerlik sistemi askerlik çağına gelmiş tüm vatandaşları kapsıyor. Bu sistemler sürekli olacak ve devam edecek. Yeni sistemde uzman erbaşlıktan astsubaylığa, astsubaylıktan da subaylığa geçiş imkanı sunuluyor. Yeni askerlik sistemi  nasıl olacak diyenlerin, ilgili tüm çalışmaların Nisan ayı içerisinde tamamlanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmasını beklemesi gerekiyor.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.