Gıda Hattı

Yeni aşı adayı, tüm varyantlara karşı koruyor! (GRT-R910)

21 Eylül 2021, 17:57
Paylaş
Yeni aşı adayı, tüm varyantlara karşı koruyor! (GRT-R910)

GRT-R910 kod adlı yeni aşı adayı, tüm varyantları karşı koruma sağlayacak şekilde geliştirildi. Peki bu aşının geliştirilme süreci ne aşamada? Ne zaman uygulanabilir?

GRT-R910 koronavirüs aşısı, Gritstone bio, Inc. firması tarafından geliştirildi. Aşı şu anda Faz I aşamasında, ilk gönüllüye uygulandı.

GRT-R910, ‘kendini güçlendiren/çoğaltan’ bir mRNA aşısı. Aynı zamanda ikinci nesil COVID-19 aşısı olarak tanımlanıyor. Henüz denemeleri devam ettiğinden şu anda bir ‘aşı adayı’ olarak tanımlamak daha doğru olur.

İngiltere’nin Manchester kentinde yapılan denemelerde, daha önce AstraZeneca aşısı yaptıran 60 yaş üzeri 20 gönüllü yer alacak. Bu deneme ile, yeni geliştirilen aşının, birinci nesil aşıların immünojenisitesini (bağışıklık sisteminin gücü) ne kadar arttırabileceğini değerlendirilecek.

Araştırmacılar, bu yeni aşının ilk aşının sağladığı bağışıklık tepkisini tamamlayacağı, aynı aşının tekrar yapılmasına kıyasla daha fazla koruma sağlayacağı düşüncesinde.

‘Kendini çoğaltan’ mRNA, uzun süreli koruma ve antijen üretiminin yüksek olması nedeniyle, bu aşıların; aşı dozunun azaltılmasını ve aşının tekrar yapılması ihtiyacını ortadan kaldırmasını sağlaması bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.