AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Yeni AB Okul Programı yürürlükte!

Yeni AB Okul Programı yürürlükte!
8 Ağustos 2017, 17:03

1 Ağustos’ta yürürlüğe giren, Avrupa Birliği'ndeki okullarda meyve, sebze ve süt ürünleri dağıtılmasına yönelik tasarı, 2017/18 okul yılının ilk gününden itibaren uygulanmaya hazır.

Çocuklar arasında sağlıklı yeme alışkanlıklarının teşvik edilmesini amaçlayan bu Avrupa Birliği projesi kapsamında okullarda AB'deki okullarda çocuklara meyve, sebze ve süt ürünleri dağıtılacak. Öte yandan öğrencilere iyi beslenmenin önemini ve gıdaların nasıl üretildiğini öğretmek amacıyla eğitim programları düzenlenecek.

Bu proje, geçtiğimiz yıl 20 milyondan fazla çocuğa ulaşan mevcut projeleri bir araya getirerek optimize ediyor. Katılımın isteğe bağlı olmasına rağmen 28 AB Üye Ülkesi’nin tamamı 2017/2018 eğitim yılında bu girişimde yer alma kararını açıkladı.phil-hogan-ab-komisyonu-gidahatti

Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üye Phil Hogan’ın açıklamaları

AB Komisyonu’nun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Phil Hogan 31 Temmuz’da konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Yeni okul programının yarın uygulamaya girecek olması nedeniyle çok mutluyum. Program, üye ülkelerin tümünde, milyonlarca Avrupalı öğrenciye ve binlerce çiftçiye değerli bir destek sağlıyor. Son yıllarda buna benzer desteklerin özellikle çiftçiler açısından ne kadar önemli olduğu görüldü. Artan finansman bu desteğin değerini de arttıracak. Aynı zamanda bu yeni proje, önceki okul sütü ve sebze projelerinin entegrasyonu yoluyla benim basitleştirme önceliğimi de karşılıyor. Son olarak, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için yapılan bir girişimde, komisyon üyeleri Andriukaitis ve Navracsics ile birlikte çalışmaktan dolayı mutluyum, bu projenin değerli bir rol oynayacağını düşünüyorum.”

Proje kapsamında AB’deki okul çocuklarına öncelikli olarak taze meyve, sebze ve içme sütü verilecek. Çorba, meyve kompostoları, meyve suyu, yoğurt ve peynir gibi ürünler ulusal sağlık yetkilileri tarafından onaylandıktan sonra dağıtılabilecek.cocuk-sut-gidahatti

Meyve-sebze ve süt ürünleri için ne kadar pay ayrıldı?

Tematik eğitim önlemlerinin ve diğer tarımsal ürünlerin dahil edilmesi gibi konularda, projenin uygulamaya nasıl konacağına karar vermenin yanı sıra, Üye Ülkeler projeyi finanse etmek için AB yardımlarını ulusal yardımlarla doldurma seçeneğine sahip olacak.

Projede ürün seçiminin sağlık ve çevresel kaygılar, mevsimsellik, çeşitlilik ve mevcudiyet hususlarına göre yapılması ve AB ürünlerine öncelik verilmesi isteniyor. 2017/2018 öğretim yılı için kabul edilen 250 milyon avroluk fonun yaklaşık 150 milyonu meyve ve sebze, 100 milyonu ise süt ürünleri için tahsis edilecek.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.