Gıda Hattı

Yengeç Burcu nasıl beslenmeli? Diyetisyen Neslihan Öztürk yanıtlıyor...

4 Ekim 2021, 09:00
Paylaş

Yengeç Burcu, gastrointestinal sistemden ve süt bezlerinden sorumludur. Bu burç ebeveynlik ve doygunluk ile ilişkilidir.

Yengeçler, yaşam boyunca ve özellikle ileri yaşlarda yavaş yavaş kilo almaya meyillidir.

Sinir hastalıkları tüm Yengeçlerin ortak sorunudur. Gerginliklerinden ve alınganlıklarından şikayetçidirler.

Mide ve sindirim sorunları yaşama eğilimindedirler. Yemek konusunda seçici olmalıdırlar. Yengeçlerde görülen hastalıklar sıklıkla mide ile bağlantılıdır, özellikle ülser ve gastrit yaygındır.

Su elementleri, özellikle alkollü içeceklerde, sınırlarının olmadığını söyler.

Yengecin biyokimyasal hücre tuzu kalsiyum florürdür. Bu madde organlarımızın dokularının esnekliğini desteklemeye yarar.

Yengeç Burcu nasıl beslenmeli? Deniz ürünü İstiridye nedir

Yengeç Burcu nasıl beslenmeli?

Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, Yengeç burçlarına özel diyetlerde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetliyor:

Kalsiyum florür eksikliği, varis veya tromboz gibi damarlarla ilgili sorunlara neden olabilir. Ayrıca kemikler ve omurga ile ilgili skolyoz gibi sorunlara veya görme sorunlarına neden olur.

Kalsiyum florür içeren yiyecekler şunlardır: yumurta, buğday, çavdar, pancar, kefir veya yoğurt ile deniz ürünleri, özellikle istiridye. Sindirimle ilgili sorunları genellikle ciltlerine yansır, akne veya tahrişlere neden olur.

Diyette yeşil salata ve domatesin yanına süt ürünleri, özellikle süzme peynir dahil edilmelidir. Sindirim problemlerini azaltmak için diyete ebegümeci eklenebilir.

Lezzetli ve sağlıklı besin önerileri

Dolmalık fıstık, şeftali, hindistancevizi, ıstakoz, kabak, pirinç, yulaf, meyve, domates, pancar, fasulye ve doğal şeker.

Yengeç Burcu hangi besinlerden uzak durmalı?

Muz ve patates gibi nişasta bakımından zengin yiyecekler. Normal sıvı dolaşımını engellediği için fazla tuz yenmemelidir.

Yengeçlerin mideleri baharatlara kötü tepki verir, bu yüzden abartmamaya çalışmalıdırlar. Acı biberler ve soslar kesinlikle tavsiye edilmez. Bunlar mideyi tahriş ederler. Yengeçlerin yapması gereken, midelerinin işleyişini takip ederek doğru ve sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.