Gıda Hattı

Yemen'e abluka kısmen kalktı, yardımlar gelmeye başladı!

30 Kasım 2017, 17:43
Paylaş
Yemen'e abluka kısmen kalktı, yardımlar gelmeye başladı!

Suudi Arabistan’ın Yemen’e uyguladığı ablukanın kalkmasıyla BM, UNICEF VE ICRC gibi kuruluşların yardım maddeleri taşıyan dört uçak Yemen’in Başkenti Sana’ya indi.

Yardımların içinde aşı, tıbbi malzemeler gıda maddeleri ve uzman personelin bulunduğu belirtildi. Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon’un daha çok uluslararası yardım gemisinin girişi için Hudey'de limanında da ablukanın kaldırıldığını açıkladı.

Yardım maddeleri yolda!

BM’nin Yemen temsilciliğinden bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre; iki ticari gemi Yemen’in Hudey’de limanına, 35 bin ton buğday ve un 65 bin ton gıda yardımı getiren 3 geminin de Hudey’de limanına girmek için Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan izin beklediğini belirtildi.

Sivil halka yardım ulaştırılması maksadıyla uluslararası kuruluşların Suudi Arabistan’a yaptığı baskı sonucu Sana hava limanı ve diğer bazı deniz limanlarına uygulanan ablukanın kaldırıldığı kaydedildi. Birleşmiş Milletler ve diğer insani yardım kuruluşları ülke tarihindeki en büyük açlıkla karşı kaşıya kalan halka yardım ulaştırılması için Suudi Arabistan’a çağrıda bulunmuştu.

Abluka gıda fiyatlarının artmasına neden olmuştu

Yemen’de 20 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu, ülkede gıda maddeleri fiyatlarında yüzde 60’lık artış görüldüğü kaydedildi. Pirinç, buğday ve şeker gibi temel ihtiyaç maddelerini ithal eden Yemen’nin gayrifasi milli hasılasının yüzde 25’ini ithalata harcadığı belirtildi.

Gıda fiyatlarındaki aşırı artış sebebiyle aileler temel gıda maddelerini temin etmekte güçlük çekiyor. Bu nedenle de, açlık ve çocuklarda yetersiz beslenme problemleri ortaya çıkıyor.

UNICEF’e göre içme suyu eksikliğinden kolera salgını 2 bine yükseldi. Yakıt yetersizliği yüzünden kanalizasyon sisteminin çalışmayı durdurduğu, ülkede kolera vakalarının arttığı belirtildi.

İHA

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.