Gıda Hattı

Açlık çeken milyonlarca Yemenli için umut veren haber!

14 Aralık 2018, 17:33
Paylaş
Açlık çeken milyonlarca Yemenli için umut veren haber!

BM öncülüğünde İsveç’te düzenlenen Yemen görüşmelerinde ateşkes anlaşması sağlandı. Yemen’deki savaşın tarafları, Hudeyde liman kentinde ateşkes ilan edilmesinde anlaşmaya vardı.

Savaşın harabeye çevirdiği Yemen’de dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük insani kriz yaşanıyor.

Yemen hükümeti ve muhalif Huti grupları arasında dört yıldır devam eden savaş nedeniyle ülke nüfusunun dörtte üçü, bir diğer deyişle 24 milyondan fazla kişi insani ve gıda yardımına muhtaç duruma düşmüş bulunuyor.

Yemen görüşmelerinde ateşkes anlaşması sağlandı

BM öncülüğünde İsveç’te düzenlenen Yemen görüşmelerine katılan taraflar, Hudeyde limanı bağlamında ateşkes anlaşmasına vardı. Söz konusu ateşkes anlaşması, milyonlarca insanın ihtiyaç duyduğu hayati önem taşıyan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında büyük önem taşıyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen Görüşmelerine katılan katılımcılarla birlikte… Fotoğraf: İsveç Hükümeti/Ninni Andersson

Yemen görüşmelerinin son gününden bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri António Guterres, tarafların Hudeyde limanı ve şehirden karşılıklı olarak askerlerini geri çekmeleri konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Guterres, tarafların il genelinde ateşkes ilan ettiklerini söyledi ve limanın kontrolü konusunda BM’nin “lider rol” oynayacağını söyledi.

“Yemen’in geleceği sizlerin elinde”

Yemen’deki savaşan tarafların Hudeyde liman kenti bağlamında ateşkes ilan edilmesi için anlaşmaya varmalarını memnuniyetle karşıladığını vurgulayan BM Genel Sekreteri, taraflara, “Yemen’in geleceği sizlerin elinde” diye seslendi.

Anlaşma sayesinde sivil halka ihtiyaç duyduğu yardım malzemelerinin ulaştırılabileceği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesinin sağlanacağını belirten Guterres, tüm sorunların çözülememiş olmasına rağmen, taraflar arasında varılan ateşkes kararının çok önemli katkı sağlayacak gerçek bir ileri adım olduğunu, böylece insani yardım koridorlarının açılmasını ve mayın temizleme işleminin başlamasını umduklarını söyledi.

Antonio Guterres, tarafların esir değişimi konusunda varılan anlaşmanın nasıl hayata geçirileceği hususunda çalışmaları sürdürdüklerini, söz konusu anlaşma sayesinde binlerce Yemenlinin ailelerine yeniden kavuşabileceğini kaydetti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.