Gıda Hattı

Yemekten sonra neden uykumuz geliyor?

13 Kasım 2021, 13:29
Paylaş
Yemekten sonra neden uykumuz geliyor?

Birçok insan yemek yedikten sonra uykulu hissediyor. Bu, sindirim düzenlerinin ve uyku döngülerinin doğal bir sonucu olabiliyor. Bu durumu daha yakından irdeleyelim.

Bazı yiyecek türleri ve öğünlerin zamanlaması da insanları özellikle yemekten sonra yorgun hissettirebiliyor. Yemekten sonra enerji seviyesindeki azalmaya tıp literatüründe "postprandial somnolans" deniyor.

Araştırmacıların yemekten sonra yorgunluğun nedeni hakkında farklı teorileri var. Ancak genel olarak bunun doğal bir tepki olduğu ve genellikle endişe nedeni olmadığı konusunda hemfikirler.

Neden yemek sonrası insanlar kendilerini yorgun hissediyor?

Yemekten sonra yorgun hissetmek veya konsantre olmakta zorluk çekmek nispeten yaygın. Kişi neyi, ne zaman ve ne kadar yediğine bağlı olarak özellikle yorgun hissedebiliyor.

Protein ve karbonhidrat bakımından zengin besinler, insanların diğer besinlere göre daha uykulu hissetmesine neden olabiliyor.

Bazı araştırmacılar, vücudun daha fazla serotonin ürettiği için yemek yedikten sonra kişinin yorgun hissettiğine inanmakta. Serotonin, ruh hali ve uyku döngülerini düzenlemede rol oynayan bir kimyasal.

Protein açısından zengin birçok gıdada bulunan triptofan adı verilen bir amino asit, vücudun serotonin üretmesine yardımcı oluyor. Karbonhidratlar vücudun triptofanı emmesine yardımcı oluyor.

Bu nedenlerle hem protein hem de karbonhidrattan zengin bir öğün yemek kişinin uykulu hissetmesine neden olabiliyor.

Daha çok öğle yemeği yiyen insanlar, öğlen saatlerinde daha az yiyenlere göre kendilerini daha yorgun hissedebilirler. Yemek yemek kan şekerinin yükselmesine neden oluyor. İşte bunun bir sonucu olarak enerjide bir düşüş görülebiliyor.

Ayrıca diğer faktörleri de atlamak gerekiyor.

  • Geceleri zayıf uyku, gün boyunca yorgunluğa neden olabiliyor
  • Özellikle gündüzleri yemekle alkol almak yemek sonrası yorgunluğa sebep olabiliyor.

Yemekten sonra yorgun hissetmek, özellikle öğle yemeğinden sonra, kişinin uyanık olması gerektiğinde sinir bozucu hale gelebiliyor. Az ve sık yemek, uyku kalitesini arttırmak yemek sonu yorgunluğunu en aza indirmeye yardımcı olabiliyor. Yemek sonrası yürüyüşe çıkmak da fayda sağlıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.