Gıda Hattı

Yemeksepeti hacklendi mi? Olay yaratan iddia...

16 Kasım 2021, 11:35
Paylaş
Yemeksepeti hacklendi mi? Olay yaratan iddia...
Geçtiğimiz aylarda veri sızıntısı ile gündeme gelen Yemeksepeti, yine hack iddialarıyla gündeme geldi. Hackerlar, 60 milyon Yemeksepeti’ne ait olduğunu iddia ettikleri 60 milyon kişinin kişisel verisini satışa çıkardı.

Kasım ayında CEO değişikliğine giden Yemeksepeti, Nevzat Aydın’dan sonra Mert Baki ile yola devam etme kararı alındığını açıkladı. CEO değişikliği sonrasında ortaya çıkan veri sızıntı iddiası akıllarda soru işareti bıraktı.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımıza giren bilgi güvenliği kavramı, yaşanan hack hadiseleriyle daha fazla önem kazanmaya başladı. Mart ayında hacklenen Yemeksepeti ile alakalı yeni bir iddia ortaya atıldı.

60 milyon kullanıcının açık adres, isim-soyisim, telefon numarası gibi kişisel verilerini elde ettiklerini iddia eden hackerlar, Nevzat Aydın ile yaptıkları konuşmaların ekran görüntülerini paylaştı. Bazı kullanıcılara ait kredi kartı numalarının ilk ve son 4 hanesinin de yer aldığı veritabanı, satışa çıkarıldı.

Nevzat Aydın ile iletişime geçtiklerinin önemini vurgulayan saldırganlar, eski CEO’ya gerekli ispatları gönderdiklerini açıkladı. Rastgele bir telefon numarası üzerinden kişisel bilgi paylaştıklarını belirten hackerlar, bir Twitter hesabı üzerinden bazı bilişim sektörü çalışanlarının bilgilerini yayınladı.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), Mart 2021’de sızıntı ile alakalı başlatmış olduğu soruşturma sonrasında saldırganların IP adreslerini tespit ettiklerini açıkladı. Mart ayında gerçekleştirmiş olan saldırıların yurtdışı kaynaklı olduğunu belirten yetkililer, konuyla ilgili gerekli birimler ile iletişime geçtiklerinin altını çizdi.

Adresini yazdılar

Gazeteci ibrahim Haskoloğlu, "Yemeksepeti’nden yaklaşık 50 milyon kişinin verilerinin çalınıp Darkweb’de satıldığı belirtilmişti. Verileri satışa sunan Hacker’a ulaştım, kanıtlaması için kendi adresimi, telefon numaramı göndermesini istedim Kendisi tam adresimin tarifiyle birlikte telefon numaramı gönderdi" diyerek yapmış olduğu paylaşım hack iddialarını güçlendirdi.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.