AramaArama
Gıda Hattı

Yemeksepeti CEO’su ile restoran sahibi, sosyal medyada karşı karşıya geldi

23 Mayıs 2021, 13:12
Paylaş
Yemeksepeti CEO’su ile restoran sahibi, sosyal medyada karşı karşıya geldi

Pandemide paket servis uygulamalarıyla öne çıkan online yemek sipariş platformu Yemeksepeti, yüksek komisyon ve geç ödeme uygulamalarıyla restoran sahiplerinin tepkisini çekiyor. Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Getir uygulamasının ödemeleri hemen yaptığını belirten bir restoran sahibine, "Biz o kadar zengin değiliz" karşılığını verdi.

Covid-19 kısıtlamalarıyla birlikte yemek sektöründe gel-al ve paket servis modeline geçiş, yemek sipariş sitelerinin komisyon oranlarıyla ilgili tartışmayı gündeme getirdi.

“Paramızı alabilmek için yalvartıyorsunuz. Haram, zıkkım olsun”

Sosyal medya üzerinden Yemeksepeti'nin kurumsal hesabını etiketleyen restoran sahibi, Yemeksepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın ile komisyon ücretleri ve ödemelerin geç yapılması konusunda tartıştı.

Restoran sahibi, "Bünyenizde çalışan restoranların ödemesini neden her ay geciktiriyorsunuz? Yüzde 38 ve fazlası komisyonunuzu hemen alıyorsunuz. Müşteriden de ödemeyi hemen alıyorsunuz. Ama bizi paramızı alabilmek için yalvartıyorsunuz. Haram, zıkkım olsun" sözleriyle isyanını dile getirdi.

“Vaat ettiğiniz ödemeyi hiçbir ay zamanında yapmıyorsunuz”

Restoran sahibi, "Joker açıyoruz. 45 TL tutar 25 TL’ye iniyor. Siz listeleme için 5.90 kesiyorsunuz. Üzerine komisyonunuz olan yüzde 34’ü alıyorsunuz. Ona rağmen biz ürünleri gönderiyoruz. Ama siz ayda 2 kere yapmayı vaat ettiğiniz ödemeyi hiç bir ay zamanında yapmıyorsunuz. Bu ay dahil. Pandemide restoran olarak ayakta kalmaya, kira ve personel giderlerimizi halletmeye çalışıyoruz. Ürün tedariğine nakit para ile devam ediyoruz. Peki siz her yer kapalıyken paket servis ile gönderdiğimiz yemeklerin ücretini ödemezseniz biz nasıl devam edeceğiz?" diye sordu.

nevzat-aydin-yemeksepeti-gidahattiYemeksepeti CEO’su hangi savunmayı yaptı?

Restoran sahibine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt veren Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, "Şirketin ortalama komisyonu yüzde 8 civarı. En yüksek komisyon ise yüzde 12. Kurye servisi hizmetini komisyonmuş gibi gösteriyorsunuz. Kendi kuryenizi kullanırsanız böyle bir sorun kalmaz, yüzde 10 komisyon verirsiniz. Paralar her on beş günde bir kesilen fatura üzerine yatırılıyor. Bu ay bayrama ve 19 Mayıs’a denk gelinmesine rağmen yine beş iş günü içinde yatırılıyor. Tahminim Pazartesi hepsi ödenmiş olur" dedi.

Ödeme çizelgesi paylaşan restoran sahibi, "Tarihleri burada görebilirsiniz. Bugün ayın 22'si. Pazartesi 24'ü. 1 haftalık bir gecikme için bunların hepsi bahane ne yazık ki. Renkli işaretlenen yerlerde de kesilen ücret sonrası alacağımı görebilirsiniz. Teşekkürler" ifadelerini kullandı.

“Biz o kadar zengin değiliz”

Restoran sahibine cevap veren Aydın, "Gecikme yok ki. Beş iş günü hanımefendi. Ayrıca o parayı da biz hemen almıyoruz, banka anlaşmasına göre 28-32 günde alıyoruz. Yani size önce ödemek yapmak için komisyon ödüyoruz" dedi.

Restoran sahibi, Getir uygulamasının ödemeleri hemen yaptığını söyleyince Nevzat Aydın, "Bankacılık sistemine müdahale edemem ne yazık ki. Kendi marjından vazgeçmek isterse ödeyebilir. Biz o kadar zengin değiliz" ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.