AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yemek yeme konusunda zorluk çıkaran çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Sadiye Akbulut

TÜM YAZILARI

Sadiye Akbulut

4 Mayıs 2019, 14:54

Pek çok ebeveyn çocukları ile ilgili olarak yemek yememe veya yemek seçme problemlerinden yakınır. Bu problem ileri araştırmalar gerektirecek tıbbi sebeplerden kaynaklanabileceği gibi (besin alerjisi vb.) psikolojik sebeplerden de kaynaklanabilir.

Olaya psikolojik olarak baktığınızda da ileri çalışma gerektirecek durumlar söz konusu olabilir. Eğer çocukta ciddi kilo kaybı, gelişim bozukluğu gibi durumlar yoksa belki o noktada çocuğa nasıl yaklaşıldığına dikkat etmek yarar sağlayabilir.

Yemek yeme konusunda zorluk çıkaran çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Beslenme, çocuğunuzun gelişimi açısından en önemli ihtiyaçların başında yer alır. Beslenme ile ilgili sağlıksız ortam oluştuğu zaman, bu ihtiyaç hem anne hem çocuk hem de evde yaşayan diğer bireyler için bir kabus haline gelebilir. Çocuğunun yeteri kadar kilo almadığına ya da beslenemediğine fazla odaklanan annelerin tutumları, çocukları ile ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.

Bu tutumlara örnek olarak; katı gıda alabilecek yaşta olmasına rağmen (bu bazen okul çağlarına kadar sürebilir) püre haline getirilmiş gıda verme ya da çocuk uyurken ona uykusunda yemek yedirme gösterilebilir. Annenin bu aşırı duyarlılığı, çocuk ile ilişkisini olumsuz etkilemesiyle birlikte aile bireyleri ile de sorun yaşatabilir. Bu da anneyi “anlaşılmama” duygusuna iter.

Ebeveynlere öneriler

Öncelikle çocuğunuzun sizin hedeflediğiniz kadar yemediği takdirde kilo kaybedeceği hissini bir kenara bırakın.

İstenmeyen bir şeyin zorla yaptırılması durumunda, çocukla olan iletişiminiz ciddi zarar görebilir. Bu da çocuğunuzda davranış bozulmalarına neden olabilir.

Çocuğunuza televizyon, bilgisayar ya da tablet karşısında yemek yedirmekten kaçının.

Yemeklerini yemek masasında yemesine özen gösterin. Çocuğun kendi başına yemek yemesine fırsat verin. Dökülecek kaygısından uzak durun.

?Çocuk yemek yerken onun dikkatini dağıtabilecek olan video ve oyunları kapalı tutun.

?Yemeğini bitirmesi için vaatlerde bulunmayın.

? Çocuğunuzun tabağına onun bitiremeyeceği miktarda yemek koymayın.

Çocuğunuz çok dolu bir tabağı görünce yemek istemeyebilir.

?Çocuk yemek yerken onu takip etmeyin.

Çocuklar bu durumu hemen fark ederler.

?Ailecek yemek yerken güzel konulardan bahsedin.

Çocuğun ne kadar güzel yemek yediği ile ilgili olmamasına özen gösterin. Çünkü bu konuşmalar çocukta takip edildiği hissini oluşturabilir.

?Sebze yemeğini tek verin

Çocuklar genelde patates kızartması, pilav gibi sebzeden daha çok sevdiği bir yemek olduğunda sebzeyi yemeyi tercih etmeyebilir. Böyle bir durumda sebze yemeğini tek veriniz.

?Yemek yemeyi reddeden çocukla çatışmaya girmeyin.

Hele hele aç kalacak diye sevdiği bir yemeği yapıp vermeyin.

?Okula giden çocukların evde yemedikleri yemekleri okulda yediklerini duyabilirsiniz.

Bu durum anneleri çok şaşırtır. Evde de yemesini sağlamak için öğretmeniniz ve okul psikoloğunuzla iletişimde olun. Tadını sevdiği sebzeler olabilir.

?Çocukların tabaklarında güzel sunumlar hazırlayın.

Brokoliden ağaç, havuçtan çiçek, karnabahardan kuzu çocuğun ilgisini çekebilir.

?Ve son olarak sabırlı olun..

Çocuk yemediği zaman nasılsa sevdiği bir yemeğin ona verileceğini biliyorsa anneyi zorlayabilir. Burada size düşen sabırlı olmak. Unutmamalı ki çocuklarınızla olan iletişiminiz her şeyden daha önemli. Gösterdiğiniz sabrın çocuk ile sağlıklı bir iletişim kurmak ve bunu koruyabilmek için olduğunu unutmayın.

Psikolog Sadiye Akbulut

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.