Gıda Hattı

Anlaşma sağlandı. Yemek kartlarında komisyon ne olacak?

28 Nisan 2018, 12:01
Paylaş
Anlaşma sağlandı. Yemek kartlarında komisyon ne olacak?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yemek kartları konusundaki sorunların çözümü için ilgili tarafların bir araya getirildiği çalıştayda, komisyon oranlarında tavan sınırın yüzde 4,5 olması konusunda anlaşma sağlandı.

Yemek kartlarında yüksek komisyon oranları nedeniyle sorunun aşılması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda, uzlaşmaya varıldı.

Çalıştaya, Ankara Ticaret Odası’nı (ATO) temsilen Restoran, Lokanta ve Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Yunus Demirci, Başkan Yardımcısı Gürbüz Bekiş ve aynı komiteden Meclis Üyesi Abdulbekir Yılmaz katıldı.

Komisyonda tavan sınır yüzde 4,5

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yaptığı yazılı açıklamada, ATO’nun yemek kartlarındaki yüksek oranlı komisyonlara karşı yürüttüğü çalışmanın sonuç verdiğini bildirdi.

Baran, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili bütün tarafları bir araya getirdiği çalıştayda, tarafların düzenlemenin yapılacağı “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı”nda uzlaşma sağlamasını “çok başarılı bir gelişme” olarak nitelendirdi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, “10 milyar liraya yaklaşan yemek kartı pazarında, yüksek oranlı komisyonlar nedeniyle sıkıntılar yaşanıyordu. İstanbul Ticaret Odası ve ATO olarak da Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitemizin yürüttüğü çalışmayla yemek kartlarında uygulanan komisyonlara yüzde 4,5 tavan sınırının getirilmesi konusunda uzlaşma sağlandı. Yiyecek içecek sektörünün üzerinden yük kalktı” dedi.

“Sektörlere nefes aldıracak”

Yemek kartlarındaki yüksek oranlı komisyonların Ankara’daki yaklaşık 14 bin, Türkiye genelinde de 110 bin firmayı ilgilendirdiğini hatırlatan Baran, “Üyelerimiz için adeta ‘dert’ haline gelen yemek kartı komisyonlarına tavan sınır getirilerek uzlaşılması, sektörlere rahat nefes aldırdı” ifadelerini kullandı.

Baran sektör adına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ve emeği geçen tüm taraflara teşekkür etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.