AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yemek kartlarında iskonto kalkıyor

Yemek kartlarında iskonto kalkıyor
26 Nisan 2018, 10:54

Yemek kartları komisyon oranı için bir rakam söylemesinin doğru olmayacağını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Tarafların uzlaştığı veya belirlediği, yakınlaştığı komisyon oranlarıyla yola devam edeceğiz. Ama iskonto olmayacak” diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği’ni (TÜSİAD) ziyareti sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erken seçimin iş dünyasına yansımaları

Erken seçimlerin iş dünyasına yönelik etkileri üzerine değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, şunları söyledi:

“Esasında erken seçimler iş dünyasına pozitif anlamda yansıyacak. İş dünyamızın büyük bir kısmı ve hemen hemen herkes seçimlerin öne alınmasını, kısa zamanda bitirilmesini olumlu karşıladıklarını ifade ediyorlar. Sürenin kısa olması, AK Parti iktidarının seçim ekonomisi uygulamaması, popülist bir siyasetten uzak durması ve kamu maliyesi dengesini bozacak adımları atmaması, iş dünyasındaki belirsizliğin 24 Haziran'dan sonra ortadan kalkması, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber seçimler bittiğinde iktidarın kim olacağını, hükümetin kim olacağını çok kısa zamanda belirlemesi iş dünyası açısından gerçekten olumlu.

2017'de yakaladığımız 7,4'lük büyümeyi 2018'de de gerçekleştirmek istiyoruz. İlk çeyrekte de buna yakın büyüme rakamlarını yakalamak istiyoruz. İlk öncü göstergeler de bu anlamıyla pozitif. Dolayısıyla seçimlerin buna negatif yönde etki etmesini istemiyor, pozitif anlamda etki yapmasını istiyoruz.”

İhracat rakamlarında da yukarı yönlü bir trend olduğunu aktaran Bakan Tüfenkci, bunun seçimlerden sonra, 2018'in sonuna doğru çok daha iyi olacağının görüleceğini dile getirdi.

restoran-gidahattiYemek kartları düzenlemesi

Yemek kartları düzenlemesine ilişkin bir soru üzerine, Bakanlığın ilgili tarafların tamamını bir araya getirerek çalışmalarını tamamladığını ve kamuoyunun görüşüne açtığını hatırlatan Tüfenkci, “Bu görüşlere ilaveten farklı kesimlerden de görüşler almıştı. En son yeni bir düzenleme olduğu için ilgili bütün tarafları bir araya getirerek çalıştay düzenledik. Bu çalıştaydan çıkacak çıktılara göre de son kararımızı verip Başbakanlığa göndereceğiz. Artık ona göre de bir karar çıkacak” dedi.

“İskonto olmayacak”

Bülent Tüfenkci, “Yüzde kaç komisyon olacak?" şeklindeki soruya da “Çalıştayın sonuçlarını almadığım için bir rakam söylemem doğru olmaz. Raporlar elime geçip, tarafların uzlaştığı veya belirlediği, yakınlaştığı komisyon oranlarıyla yola devam edeceğiz. Ama iskonto olmayacak” şeklinde yanıt verdi.

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.