AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Yemek kartı pazarına Yemekmatik geldi, İstanbulkart da yemek kartı oluyor!

Yemek kartı pazarına Yemekmatik geldi, İstanbulkart da yemek kartı oluyor!
1 Kasım 2018, 10:01

Türkiye’nin bankacılık sisteminde geçen ilk yerli yemek kartı Yemekmatik tanıtıldı, milyonlarca İstanbullunun kullandığı İstanbulkart’a mobil ödeme kolaylığı gelirken, yemek kartı özelliğine de kavuşacak.

Türkiye’de 7 milyar TL büyüklüğe sahip olan yemek kartı sektörü, bankacılık sistemine entegre ilk yerli yemek kartına kavuştu. Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’nun alt yapısını oluşturduğu Yemekmatik yemek kartı platformu, yerli teknoloji firması İnfoteks’in ve iş ortağı olan QNB Finansbank ve Turk Para’nın geliştirdikleri alt yapı ve BKM’nin TROY sistem desteği ile Aralık ayından itibaren geniş üye işyeri ağında kullanılmaya başlanacak. İşletmelere operasyon avantajı, maksimum güvenlik ve tasarruf sağlayacak olan sisteme, yakın bir zamanda bir büyük özel banka da dahil olacak.

Yemekmatik’in İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısı, Yemekmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı E. Aykut Yenice ile Yemekmatik paydaşlarının katılımıyla yapıldı.

Türkiye’nin en geniş üye ağına sahip yemek kartı

Toplantıda konuşan Federasyon Başkanı Aykut Yenice, Türkiye’de 81 il, 957 ilçede 130 binin üzerinde üye sayısına sahip olan Federasyonun ısrarlı takibi ve Ticaret Bakanlığının yaptığı düzenleme ile üye işyerlerinin üzerindeki komisyon baskısına yasal sınır konulduğunu hatırlattı.

Sektörün yerlileşmesi ve benzer sorunları bir daha yaşamaması için, sektörün kendi çözümlerini geliştirmek üzere çalışma yaptığını belirten Yenice, bu süreçte iş ortaklarının desteği ile tamamen yerli bir çözüm geliştirildiğini anlattı. Yenice, “Bu yıl pilot bölgelerde testlerini yaptığımız Yemekmatik, kısa zamanda tüm üye işyerlerimize yayılarak, Türkiye’nin en geniş üye ağına sahip yemek kartı olacak. Aynı zamanda esnafın yemek kartı komisyonu ve ayrı bir cihaz maliyeti sorunlarına çözüm olacak” diye konuştu.

“Pazarı büyütecek”

Yemekmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz da, Yemekmatik platformunu geliştirirken farklı, yeni, güvenli ve kolay kullanımlı herkes için bir çok avantaja sahip bir sistem yaratmayı hedeflediklerini açıkladı. Yavuz, şunları söyledi:

“Yemek kartı sektöründe üye işletmelerin POS cihazı, sistem kullanım bedeli gibi maliyetlere katlanması gerekmekteydi. Oysa ülkenin kaynaklarının daha verimli kullanılması gereken bir dönemdeyiz. Biz e-para iş ortağımız Turk Para ve banka çözüm ortağımız QNB Finansbank ve eklenecek diğer bankalar sayesinde yemek kartlarını bankacılık sisteminin içine taşıyoruz ve üyelerin ilave bir maliyet üstlenmemelerini istiyoruz. Geliştirilen model ile Yemekmatik yemek kartlarının üye işyerlerinde kullanımı ile depozito ve sair adlar altında görünmeyen bir ücret talep edilmeyecek. Sadece büyükşehirlerde değil, Türkiye’nin genelinde bu hizmeti vereceğiz, böylece pastayı daha fazla büyüteceğimize inanıyoruz."

Banka kartı gibi yemek kartı 

Mustafa Yavuz, E-para özelliğine sahip Yemekmatik Kartlar’ın banka posları ve Bankalararası Kart Merkezi sistemlerinden geçtiği için güvenli bir altyapıya sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’de ilk defa adeta banka kartı gibi bir yemek kartı tasarlandı. Üye işyerleri için ayrı bir cihaz alma ve yazılım yükleme zorunluluğu olmadan işletmelerinde bulunan anlaşmalı mevcut banka terminallerini kullanarak Yemekmatik sistemine dahil olabilecekler. Bu durum işletmelere maliyet avantajı ve operasyon kolaylığı, Yemekmatik’in kart kullanıcılarına geniş üye ağında kullanım avantajı sağlayacak” diye konuştu.

Yemekmatik’in Bankalararası Kart Merkezi’nin TROY altyapı desteği ile hayata geçtiğini vurgulayan Yavuz  “Önümüzdeki hafta sektörün en büyük özel bankalarından bir tanesi daha sisteme ilave olacak. Yeme-içme sektöründeki işletmeler, mevcut anlaşmalı mevcut banka terminallerini kullanarak Yemekmatik sistemine dahil olabilecek” dedi.

Yemekmatik, dünyada federasyon destekli ilk yemek kartı, Troy logolu ilk yemek kartı ve e-para lisanslı ilk yemek kartı olarak, yemek kartı sektöründe dengeleri değiştirmeye ve mevcut pazarı büyütmeye hazırlanıyor.

Yavuz, yakın zamanda üye işyerlerinin kazançlarını artıracak, birçok avantaja sahip özel tedarik sisteminin sunulmasıyla birlikte Yemekmatik’in özellikle Ev Dışı Tüketim sektöründe tedarikçiler ile üye işletmelerin tedarik sorunlarına çözüm sunacaklarını ifade etti..

Sektör için avantajlı kampanya

Toplantının ikinci bölümünde gıda, restorant ve lokantacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için İnfoteks Yazarkasa ile Logo Yazılım tarafından geliştirilen entegre ve yazılım da tanıtıldı. İnfoteks’in yerli üretimi olan ve son derece gelişmiş özelliklere sahip 410G model Ödeme Kaydedici Cihaz (yazarkasa) ile Logo Yazılım’ınürettiği Logo Start veya Logo GO3 paketlerinin birlikte alımında işletmelere önemli bir fiyat avantajı sağlanacak.

İstanbulkart için ‘yetersiz bakiye’ derdine son

İstanbulkart mobil uygulamasının tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal ise İstanbulkart kullanıcılarının, ‘Yetersiz bakiye’ anonsundan kurtulacağını dile getirdi. Uygulama sayesinde milyonlarca insanın kullandığı İstanbulkart’a, artık akıllı telefonlardan yükleme yapılabilecek.

Uysal, “İstanbul’da 15-16 milyon İstanbulkart kullanıcısı var. Yıllık 3 buçuk milyar gibi bir ödeme hareketi oluyor. 15-16 milyon insan İstanbulkart’a para yüklerken fiili olarak gidip bir yerde yükleme yapmak için ciddi kuyruklar bekliyor ve zaman kaybına uğruyor. İstanbulkart’a bakiye yükleme işlemini mobil uygulama ile otomatik hale getirmiş durumdayız. Yaklaşık 16 milyon insan herhangi bir ödeme noktasına gidip zaman kaybetmeden veya mesai saatlerini düşünmeden elektronik bankacılık sistemi üzerinden İstanbulkart’a otomatik yükleme yapabiliyor” dedi.

Tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen İstanbulkart mobil uygulaması ile İstanbulkart kullanıcıları Android ve IOS cihazlarda uygulamayı indirerek ve uygulamaya kartlarını tanıtarak; para yükleme, bakiye kontrolü, işlem hareketleri, en yakın dolum noktası gibi birçok işlemi gerçekleştirebilecek. Aynı zamanda ATM’lerden de İstanbulkart için ödeme talimatı verilebilecek. Öte yandan İstanbulkart, İ-Taksi, Beltur, İspark ödemelerinde de kullanılabiliyor. Uygulama için şu anda 10 banka ile anlaşma sağlandı.

İstanbulkart, aynı zamanda mobil cüzdan uygulaması sayesinde telefonla temassız ödeme de yapabilecek. Akıllı telefonlara indirilen bu uygulama ile karta ihtiyaç duymadan mobil ödemeler gerçekleştirilebilecek. Bu konudaki teknik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Ayrıca İstanbulkat yemek kartı özellikleri de taşıyacak. BELBİM,Turkcell ve PTT iş birliği ile hayata geçirilecek uygulama; vatandaşların da talepleri doğrultusunda hazırlanacak.

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.