Gıda Hattı

Yeme davranışları sağlımızı nasıl etkiliyor?

8 Şubat 2017, 12:01
Paylaş
Yeme davranışları sağlımızı nasıl etkiliyor?

Dünyaca ünlü bilim insanlarının katılımıyla Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak Sabri Ülker Vakfı 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi, bu yıl yeme davranışlarının sağlığa etkileri üzerine yoğunlaşacak.

Türkiye’nin beslenme ve sağlıklı yaşam alanında faaliyet gösteren öncü kuruluşlarından Sabri Ülker Vakfı, 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’ni 4 Mayıs 2017’de İstanbul’da düzenleyecek.

sabri-ulker-beslenme-saglik-zirvesi-logo-gidahatti Bu yıl "Yeme Davranışının Sağlık Etkileri" temasıyla düzenlenecek olan zirve; çoğu sağlık sorununun temelinde yatan yeme davranışlarının sağlık üzerindeki etkilerine ve bu davranışların olumlu yönde nasıl geliştirilebileceğine odaklanacak. Zirvede, yeme davranışının kazanılmasında bilişsel etmenler, çevrenin rolü, çocukların yeme davranışlarını etkileyen faktörler gibi konular çok yönlü olarak ele alınacak.

Dünyaca ünlü uzmanlar katılacak

Ulusal ve uluslararası alanda çalışmalarını yürüten bilim ve akademi dünyasını bir araya getirecek olan zirveye beslenme alanının ünlü isimlerinden, gıda alanında pek çok ödülün sahibi, çalışmalarına ABD’de devam eden Purdue Üniversitesi’nden Prof. Richard Mattes, Uluslararası Gıda Bilgi Konseyi Eski Başkanı ve sağlık iletişim stratejilerinin belirlenmesinde kamu ve özel sektöre danışmanlık yapan dünyaca ünlü Sylvia Rowe’nin yanı sıra Danimarka Aarhus Üniversitesi’nde çalışmalarına devam eden, yirmiye yakın kitabıyla pazarlama dünyasının duayen ismi Prof. Klaus Grunert de katılacak. Zirvenin diğer konuşmacıları arasında Harvard Business School’dan Prof. John Quelch ve ABD Atlanta eyaletinde bulunan Emory Üniversitesi’nden Prof. Ömer Küçük de yer alacak.

Gıda tercihlerini etkileyen faktörler 

Zirvede ayrıca, Avrupa Gıda Bilgi Konseyi’nin (EUFIC) koordine ettiği, "Gıda Seçimini Tetikleyen Faktörler/ Driver’s Of Food Choice " projesinin sonuçları da paylaşılacak.

İngiltere, İtalya, Fransa, Polonya’da pilot olarak yürütülen projenin Türkiye ayağı ise Sabri Ülker Vakfı'nca destekleniyor. Projenin yürütüldüğü bu 5 ülkeye dair sonuçların tamamı ilk kez Türkiye’de, Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde açıklanacak. Tüketicilerin gıda seçimlerine yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan projenin sonuçları, ülkeler ve kültürel kodlamaların gıda seçiminde nasıl bir rol oynadığını ortaya koyarak, pazarlama dünyasının profesyonelleri için de ufuk açıcı bilgiler sunacak.

sabri-ulker-beslenme-saglik-zirvesi-poster-gidahatti Sağlık iletişimi

Sağlık iletişimi konusunu da paralel gündem olarak merkeze alacak olan zirvede, yeme davranışlarının belirlenmesinde iletişim kanallarının rolüne değinilecek. Sağlık İletişimi Paneli’nin moderatörlüğünü, bu alanda Türkiye’nin deneyimli akademisyenlerinden Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Bülent Çaplı yaparken, oturumun konuşmacısı The Independent Gazetesi eski bilim editörü Steve Connor olacak.

Günümüzde tüketiciler genellikle gıdalar, beslenme ve sağlık konusundaki bilgileri televizyon, radyo, gazete, internet ve sosyal medya gibi çeşitli mecralardan ediniyorlar. Bu bilgiler karmaşık konular olduğu gibi mesajlar birbiriyle çelişebiliyor ve hatta kafa karıştırıcı olabiliyor. Hem Avrupa’da hem de Türkiye’de yürütülen araştırmalar, iletişim kanallarında yer alan beslenmeyle ilgili bilgilerin tamamının bilimsel kanıtlara ve referanslara dayanmadığını ortaya koyuyor. Bu konuda farkındalık yaratmanın amaçlandığı Sağlık İletişimi Paneli’nde tüketicilerin iletişim kanalları aracılığı ile doğru ve yeterli şekilde bilgilendirilmesini sağlama açısından neler yapılabileceği, hem dünyadan hem de Türkiye’den uygulama örnekleriyle masaya yatırılacak.

beslenme-gidahatti-1 Dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunları

Sağlık ve beslenme alanında dünyanın önde gelen paydaşlarını bir araya getiren Sabri Ülker Vakfı, Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’ni iki yılda bir düzenliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde obez birey sayısının son 20 yılda iki katına çıktığını bildirirken, bilimsel kanıtlar da gıda tercihlerinin çocukluğun erken yaşlarında şekillendiğini ortaya koyuyor. Ancak gıda tercihlerinin şekillenmesini etkileyen faktörlere ilişkin bildiklerimiz hala sınırlı. Tüketici talepleri ve davranışları pek çok etmene göre değişiklik gösterse de, gıda tercihlerini etkileyen en önemli faktörler arasında tüketici güveni, hazırlama kolaylığı, besin kalitesi ve fiyat ederi göze çarpıyor. Zirvede tüketici davranışlarını daha etkin bir şekilde iyileştirecek girişimler ve yöntemlerin yanı sıra tüketici davranışlarını etkileyen sosyal ve kültürel faktörlerle ilgili bilimsel veriler de paylaşılacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.