AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yem üretiminde hedef Avrupa birinciliği

Yem üretiminde hedef Avrupa birinciliği
28 Nisan 2018, 13:32

2018’de yem üretiminde yüzde 8 artış beklediklerini bildiren Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) Başkanı Ülkü Karakuş, Türkiye’nin 1-2 yıl sonra yem üretiminde Avrupa’da birinci olacağını söyledi. Hayvancılıkta maliyetlerin başında yemin geldiğine işaret eden Hayvancılık Genel Müdürü Durali Koçak ise “Kırmızı et dışında hayvansal ürünlerle ilgili arzda bir sorunumuz yok” dedi.

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) tarafından Antalya’da düzenlenen 13. Uluslararası Yem Kongresi ve Sergisi (TUYEM) başladı.

“Yem üretiminde Avrupa birincisi olacağız”

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiyem-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, Türkiye’nin yem üretiminin 22,5 milyon tona çıktığını, kendi yemini üreten tesisler de katıldığında yem üretim miktarının 25 milyon tonu bulduğunu söyledi.

Bu yıl yüzde 8'lik üretim artışı beklediklerini vurgulayan Karakuş, Türkiye’nin en geç 1-2 yıl içinde yem üretiminde Avrupa’da ilk sıraya yükseleceği öngörüsünü dile getirdi. Karakuş, “Yem sektörü uzun yıllar yüksek miktarda üretim artışlarıyla Türkiye'nin katma değerine destek sağlayacak ve bu misyonunu layıkıyla yerine getirecek” diye konuştu.

“Biyogüvenlikle ilgili düzenlemeler AB ile uyumlu olmalı”

Sektörün kaliteli hayvansal protein tüketimini artırmak için yaptığı çalışmalarda çevre faktörüne de önem verdiğinin altını çizen Ülkü Karakuş, “Azalan ekim alanlarında birim alandan maksimum verim elde edebilmek için modern tarım teknikleri kullanmayı amaçlıyoruz. İkinci olarak bizim henüz uzağında durduğumuz biyoteknolojiyi hayata geçirmemiz lazım. İnsan, hayvan ve çevre sağlığı açısından herhangi bir sıkıntısı olmayan çeşitler üretmeyi, bu konuyla ilgili yatırımlara ağırlık vermeyi, araştırmacıların önünü açmayı misyonumuz olarak görüyoruz. Biyogüvenlikle ilgili yasal düzenlemelerde Avrupa Birliği'ne tam uyumlu hale getirmemiz gereken maddelerimiz var. Bunu yaptığımızda sektörümüz rahatlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Kasaplık hayvan ve et ithalatına karşıyız”

Bu yıl yem ana ham maddesi fiyatlarının, kurlardaki hareketliliğin de etkisiyle aşırı yükseldiğine dikkat çeken Karakuş, bunu mümkün olduğunca fiyata yansıtmadıklarını kaydetti.

Türkiye’nin arz eksikliği sebebiyle yem ham maddesi ithal etmek zorunda kaldığına işaret eden Karakuş, sektörde 10 milyon ton civarında ham madde ithalatı olduğunu söyledi.

Kırmızı et sektöründeki sorunlara da değinen Türkiyem-Bir Başkanı Ülkü Karakuş, damızlık materyal ithalatı olabileceğini belirleterek, “Bir mecburiyet varsa ham maddelerin ithalatı olabilir ama ana mamul ithalatına karşıyız. Sektör olarak kırmızı et ve karkas hayvan ithalatına karşıyız” diye konuştu.

“Kırmızı et dışında arzda sorunumuz yok”

Kongrede konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Durali Koçak da, hayvancılıkta maliyetlerin başında yemin geldiğine vurgu yaptı.

Türkiye'nin kırmızı et dışında hayvansal ürünlerle ilgili arzda bir sorununun bulunmadığını belirten Koçak, “Umarım önümüzdeki günlerde kırmızı et açığımızı da çözer, orada da arzda kendi kendimize yeterli hale geliriz. Bakanlığımız bu yönde çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

Son zamanlarda yem girdi maliyetlerinde artışla birlikte yem fiyatlarında dalgalanma olduğuna işaret eden Koçak, sektörün temel sorunlarının başında yem ham madde üretimindeki yetersizliğin geldiğini söyledi.

Üretim yetersizliğinin ithalatla karşılandığını vurgulayan Durali Koçak, “İthalatta da bazı sıkıntılar var. Fiyat istikrarının olmaması, özellikle yem sektörümüzle ilgili düzenlemelerin ağırlıklı olduğu biyogüvenlik mevzuatı gibi sektörden gelen şikayetler bize yansıyor. Bu konularda en doğru çözümü bulma, ülkemizin, sektörün yararına çalışma gayretindeyiz” diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.