Gıda Hattı

Yem Fiyatları Arttı

19 Temmuz 2007, 17:17
Paylaş

Birçok besicinin bugünlerde artan yem fiyatlarından dolayı başı dertte. Besicilerin bir yıl önce 16 YTL'ye aldıkları bir çuval yemin fiyatı kuraklık ve artan biyodizel üretimi nedeniyle 27 YTL'ye yükseldi. Hiçbir besin değeri olmayan sadece tokluk hissi verdiği için kullanılan samanın tonu ise 110 YTL'den 230 YTL'ye fırladı.

"Yem fiyatlarının altından kalkamıyoruz" diyen yılların besicileri hayvanlarının tek tek elden çıkarmaya başladı. Traktörünü satıp, hayvanlara yem alanlar bile var. Bu durum et fiyatlarında da etkisini göstermeye başladı. İki hafta önce 7.5 YTL olan kargas etin fiyatı 8.5 YTL'ye çıktı. Fiyat artışlarının önümüzdeki günlerde kendini daha çok hissettireceğini belirten sektör yetkililerine göre ithalatta gündeme gelebilir.

Kuraklık ve biyodizel üretiminin artması ile birlikte tüm dünyada hububat fiyatlarında son aylarda hızlı bir tırmanış söz konusu. Fiyatlardaki artış ise en çok hayvancılık sektörünü etkiledi. Türkiye'de 12 milyon büyükbaş, 25 milyon adette küçükbaş hayvan bulunuyor. Türkiye'de hayvancılık sektöründe ihtiyaç duyulan yem miktarı ise 10.5 milyon ton. Ancak bu yıl hububat üretimindeki düşüş ve biyodizel üretimi gibi alanlarda da yaygın olarak artan kullanım fiyatlarını tırmandırdı. Nisan ayında 390 YTL'ye satılan bir ton yemin fiyatı 410 YTL'ye çıktı. Geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 40'ları bulan yem fiyatları besicileri köşeye sıkıştırdı. Yem maliyetlerindeki artış en çok Doğu Anadolu'daki üreticiyi vurdu. Çünkü, Türkiye'deki toplam mera alanlarının yarısına sahip olan bölge aynı zamanda büyükbaş hayvancılığının da merkezi.

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜB) Başkanı Nazmi Ilıcalı, birliğe üye 3 bin üretici olduğunu belirterek şu açıklamayı yapıyor: "Üreticilerin üçte ikisinin işi bırakma noktasında. Bir başkan olarak ben önümü göremiyorum üretici ne yapsın. Geçen sene 100 hayvanım vardı bu yıl sayıyı 30'a indirdim. Yine baş edemedim. Kısa bir süre önce hepsini kesime vererek ahırı boşalttım. Yem fiyatları böyle gitmeye devam ederse yeni hayvan koymayı da düşünmüyorum."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.