AramaArama
Gıda Hattı

Yediklerinle iklim değişikliğini tersine çevir: Yeryüzünü Öpmek

29 Haziran 2021, 12:26
Paylaş
Yediklerinle iklim değişikliğini tersine çevir: Yeryüzünü Öpmek

Yeryüzünü Öpmek, tercih ettiğimiz gıdalar ve beslenme alışkanlıklarımız üzerinden modern tarım sisteminin çarpık işleyişini ve gıdanın temel unsuru olan toprağı nasıl yok ettiğimizi sarsıcı ve sahici bir dille bizlere anlatıyor.

Yeryüzünü Öpmek kitabı, geleneksel yöntemlerle yapılacak bir tarım yönteminin/sisteminin toprağa dayalı biyotutum özelliği sayesinde karbon salınımını azaltacağı ve dolayısıyla Dünyanın doğal dengeleme mekanizmalarının devreye gireceğini, etraflıca ve Paris Anlaşmasına dikkat çekerek anlatıyor.

Karbon salınımı arttıkça denizler ölüyor!

Havaya saldığımız karbonun en kolay emildiği yerin okyanuslar olduğunu, CO2’nin okyanuslarda karbonik aside dönüşerek okyanusların pH’ının değişmesine ve asitlenmesine yol açtığını, dolayısıyla okyanuslar asitleştikçe gıda zincirinin en alt halkasını oluşturan planktonların öldüğünü bilimsel çalışmalar ışığında insanlığın dikkatine sunuyor.

Denizlerdeki bu küçük narin canlıların sadece besin zincirinin önemli bir halkası olmasına değil; Planktonların soluduğumuz oksijenin %50’sini ürettikleri gerçeğini kamuoyuna anlatmaya çalışıyor. Atmosferde daha fazla CO2 demek daha fazla asidik okyanuslar, bu da ölü planktonlar, bu da insanlık için yetersiz oksijen demek.

Yediklerinle iklim değişikliğini tersine çevir, Vücudunu iyileştir ve Dünyayı kurtar!

Josh Tickell bu etkileyici ve güncel çalışmasında, ayaklarımızın altında yatan şeyin güzelliği ve önemi konusunda gözlerimizi açmaya davet ediyor bizi. Sağlıklı toprağın önemini yeterince kavrayamadığımızı, tarımsal ekosistemlerimizin ise hayati tehlike altında olduğunu söylüyor.

Günümüzde tarım alanlarındaki toprak kaybı alarm verici seviyelere ulaşmış vaziyette. Erozyon doğanın yerine koyma kapasitesinden on kat daha hızlı gerçekleşmekte. Kimyasal tarım zehirlerinin yoğun kullanımı, toprağın aşırı sürülmesi ve monokültürlerin öne çıkması bereketli toprakların zengin biyoçeşitliliğini silip atıyor ve birbiriyle bağlantılı pek çok çevre sorununa sebep oluyor.

Kitap, gıda sistemimizin en çirkin yönlerinden bir kısmına ışık tutarken bile asla kötümserliğe yenik düşmüyor. Bilakis, Tickell’in ifadesiyle, “içinde yaşadığımız gezegenin biyolojik matrisindeki etkin rolümüzü yeniden öğrenmek ve tam mânâsıyla kavramak için eşsiz bir fırsat” sunuyor. Yeryüzünü Öpmek ticari olarak uygulanabilir ve çevresel olarak sürdürülebilir olan çığır açıcı, yeni bir “onarıcı tarım” biçiminin manifestosudur.

Josh Tickell kimdir?

Josh Tickell, pek çok ödüllü filmin yönetmeni, gazeteci, aktivist, yazar. Filmleri ve kitaplarında, alternatif enerji, bilinçli kapitalizm, iklim değişikliğini tersine çevirme potansiyeli olan rejeneratif tarım ve Y kuşağının dünyayı değiştirme gücü gibi yakın gelecekteki küresel eğilimlere odaklanıyor.

Tickell, karısı Rebecca ve iki çocuğuyla birlikte 5 dönümlük organik bir çiftlikte yaşıyor. Kendisini “Hevesli bir koşucu, sağlık savunucusu, organik bahçıvan ve gelecek vadeden canlandırıcı şef” olarak kendini tanımlıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.