İş dünyası inovasyona nasıl bakıyor?

İş dünyasının inovasyon konusundaki yaklaşımını mercek altına alan General Electric (GE) Küresel İnovasyon Barometresi Araştırması sonuçları, Ankara’da düzenlenen toplantıda kanaat önderleriyle paylaşıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Türkiye’nin dijitalleşme sürecinin dışında kalamayacağını söyledi.

Bu yıl altıncısı gerçekleşen ve Türkiye ile birlikte 20 ülkede firmalarında inovasyon stratejisinin yönetimi alanında aktif rol alan üst düzey yöneticilerin katıldığı General Electric (GE) Küresel İnovasyon Barometresi Araştırması; küresel inovasyon trendlerinin değerlendirilmesi, şirketlerin inovasyona bakış açısını ortaya koyması ve inovasyonda sıçrama için önem arz eden hususların altını çizmesi açısından büyük önem taşıyor.

"Tüm sektörleri yakından ilgilendiriyor"

GE Küresel İnovasyon Barometresi Araştırması Lansmanı TOBB Sosyal Tesisleri’nde; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Hakan Yurdakul, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy ile kamu ve özel sektörden üst düzey temsilcilerin katılımıyla yapıldı.

Açılıştaki konuşmasında TOBB ve GE işbirliğinde geçen yıl Şubat ayında Otomotivin Geleceği Günü, Mart ayında da Tarım ve Gıda Sanayinde Dijitalleşme konu başlıklı etkinlikleri gerçekleştirdiklerini hatırlatan TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, şunları söyledi:

“Orada sektörel bazda sektörlerin aktörlerini bir araya getirip ilgili konu başlıklarında tartışmalar gerçekleştirmiştik. Bugün ise daha makro düzeyde bir platformda sizleri tekrar bir araya getirmenin memnuniyeti içerisindeyiz. İlgili rapor Türkiye’deki tüm sektörleri yakından ilgilendiren, inovasyon alanındaki gelişmeleri dünya ile kıyaslamalı bir şekilde gözler önüne seren, dijitalleşme ve teknoloji açısından özel sektörün dünyadaki Ar-Ge gelişmelerini anlaması için önemli bir rehber niteliğinde.”

Delibaş, TOBB olarak gerek dijital dönüşüm anlamında gerekse girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi alanında birçok proje ve çalışmaları bulunduğunun altını çizdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan

Dijitalleşme süreci

Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan ise Ar-Ge ve inovasyonun Türkiye’nin son yıllarda odaklandığı konuların başında geldiğine işaret ederek, bunun bir zorunluluk olduğunun altını çizdi.

Ucuz işgücü ile mücadele edemeyen dünyanın otomasyon ve dijitalleşme ile çare aradığına işaret eden Yayan, “Japonya önce ucuz ürünler yaptı ama bununla başa çıkamayınca kaliteye yöneldi. Bu boşluğu arkasından Çin doldurdu” dedi.

Türkiye’nin dijitalleşme sürecinin dışında kalamayacağını ifade eden Yayan, Ar-Ge ve tasarım konularında önemli gelişmeler sağlandığına dikkat çekti.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal

“Nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da nitelikli iş gücüne olan ihtiyaca dikkat çekerek, “Nitelikli bilgi üretmek istiyorsanız, nitelikli insana ihtiyacınız var. Türkiye dijitalleşme de çok önemli yol alıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Hakan Yurdakul ise inovasyon konusundaki faaliyetlerde asıl sorumluluğun özel sektörde olduğunun altını çizdi. Yurdakul, inovasyonu tanımlarken, sadece bilimsel bir faaliyetmiş gibi algılamanın doğru olmadığını söyledi.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy da toplantıda 6. GE Türkiye İnovasyon Barometresi konulu bir sunum gerçekleştirdi.

- Gıda Hattı, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11588954/is-dunyasi-inovasyona-nasil-bakiyor