Perakende ticaret sektörü iyimserlik sınırında tutundu!

Sektörel güven endeksleri Nisan ayında düşüş kaydederken, perakende ticaret sektörü, güvende iyimserlik sınırı olan 100 puanın üzerinde tutunmayı başardı. Hizmet ve inşaat sektörü güven endeksleri ise 100 puanın altında seyrediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri, Nisan 2018 verilerini açıkladı.

Sektörel güven endeksleri, 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, Nisan 2018

Sektörel güven Nisan’da düştü

Mart ayında 99,1 olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Nisan ayında %2 oranında azalarak 97,1 değerine düştü. Sektör güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini ve “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla %1,7, %1,9 ve %2,4 azaldı.

İyimserlik sınırını aşan tek sektör perakende ticaret

Perakende ticaret sektörü güven endeksi, Nisan ayındaki düşüşe rağmen, 100,3 ile iyimserlik sınırının üzerinde kalan tek endeks oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektör güven endeksi, Nisan ayında %2,3 oranında azalarak 100,3 değerine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Sektörde bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %4,2 ve %4,9 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi %2,2 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, alt endeksleri ve değişim oranları, Nisan 2018

İyimserlik sınırına en uzak sektör

Mart 2018’de 78,9 olan mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise Nisan ayında %0,1 oranında azalarak 78,8 değerine düştü. Sektör güven endeksindeki bu azalış; gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %1,9 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %2,3 arttı.

- Gıda Hattı, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11585203/perakende-ticaret-sektoru-iyimserlik-sinirinda-tutundu